Megnyílt a budapesti Ludwig Múzeumban a csaknem ötven éve együtt alkotó brit művészpáros, Gilbert & George tárlata tegnap. A napjaink társadalmi kérdéseit feszegető Bűnbak képek Budapestnek című válogatás szeptember 24-ig látható.

A távirati iroda jelentése szerint a tegnapi megnyitó előtti bejáráson Fabényi Julia, az intézmény igazgatója elmondta: a Bűnbak képek bár egyszerűnek tűnnek, értelmezésük rendkívül bonyolult. A 2013-ban készült alkotások óvásszerűen figyelmeztettek előre mindarra, ami később bekövetkezett, például a migrációval kapcsolatban – méltatta a sorozatot. Szipőcs Krisztina szakmai igazgatóhelyettes hangsúlyozta: Gilbert & George a világ legismertebb művészei közé tartoznak, akik csaknem ötven éve dolgoznak együtt, a 123 műből álló Bűnbak képek sorozatból összesen 27 alkotás látható a Ludwig Múzeumban. Az társadalmi kérdéseket feszegető alkotásokon a társadalmi rétegek egymás mellett élésének keretet adó nagyvárosi lét motívumai tűnnek fel, a modern multikulturális világ fenyegetettségére a bűnbakképzés mechanizmusán keresztül mutatnak rá. Az alkotópáros tagjai pedig arról beszéltek, hogy szerintük a művészet sokszor csak a formákban és színekben érdekelt, ettől ők eltávolodva egyfajta moralisztikus művészetet kívántak létrehozni, amely azokkal az érzelmekkel foglalkozik, amely az embereket mozgatja.



