Népművészeti jelképek titkai

Konferencia a szimbólumokról és rendszerükről

Kultúra
  • 2016.09.15. - 01:07

„És legyenek jelek…” címmel tartottak tegnap konferenciát népművészetünk jelképeiről és jelképrendszereiről a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) székházában, a Pesti Vigadóban.

Jankovics-Marcell
Előadást tartott a rendezvényen Jankovics Marcell filmrendező is (Fotó: Nagy Balázs)

Az egész napos rendezvényt a köztestület népművészeti tagozatának egykori vezetője, a tavaly elhunyt Kobzos Kiss Tamás emlékére szervezték, s az ő kérésének megfelelően nem egy tudományos részterületet irányából közelítettek a konferencia előadói, hanem népművészetünk jelképeinek szerteágazó voltára reflektáltak, értelmezési lehetőségek széles térképét tárva a hallgatók elé. Az eseményen ennek megfelelően a népművészet számos területének szakértője és alkotója volt jelen, Fekete György elnök köszöntője után előadást tartott Jankovics Marcell művelődéstörténész, filmrendező, Mihályi Gábor koreográfus, a Magyar Állami Népi Együttes vezetője, Bangó Aliz keramikus-etnográfus, Kósa Klára keramikus, a Népművészet Mestere és Vidák István nemezművész is. A konferencián szó volt többek között a világfáról és a villőről, a magyar hímzések kacskaringó vonalának eredetéről, köztéri népművészeti alkotásaink jelképvilágáról és a hucul fazekasság szimbólumairól is. Az esemény szakmai tárlatvezetéssel zárult, amely során a konferencia résztvevői megtekinthették a népművészeti mesterségeket oktató intézmények Fohász a mesterségekért című, közelmúltban nyílt népművészeti kiállítását.

Reklám