Egy fiktív diktatúra hétköznapjait ábrázolja a közeli jövőben a Dragomán György regénye nyomán brit független produkcióban készült, A fehér király című film, amely mostantól látható a magyar mozikban.
A Marosvásárhelyen felnőtt Dragomán György a Ceaușescu-rezsim alatt átélt legpregnánsabb élményeként említette, hogy mindenki hazudott, mert az egész rendszert a hazugság működtette. „A szüleim viszont nem hazudtak nekem, hanem elmondták: csak akkor lehetünk szabadok a családon belül, ha tudjuk, hogy kívül nincs szabadság” – tette hozzá. Szerinte ugyanakkor ez illúzió, mert ehhez azt kellene tudni, hogy egyszer vége lesz, ám Erdélyben azt hitték, ez sosem következik el. Az író és a rendezőpáros egyetértett abban, hogy a film különösen a mai fiatalok számára érdekes, mert ők már egy szabad világba születtek. Dragomán szerint ha úgy tekintjük ezt a filmet, mint bevezetést a diktatúrába szabad embereknek, akkor valószínűleg aktuálisabb, mint gondolta, mert sokfelé a világban a hatalomra és nem az észérvekre támaszkodó beszédmód kerül egyre inkább újra előtérbe. A brit alkotópáros szerint a Brexit és Trump megválasztása után olyan megosztottságot élünk át a társadalomban, amit korábbi életünkben nem tapasztaltunk. „A filmünk nem ad végső válaszokat, de gondolkodásra ösztönzi a nézőket” – tették hozzá.



