Megújult az óbudai zsinagóga beltere

Megújult az óbudai zsinagóga beltere

Kultúra
  • 2016.04.13. - 01:37

Elkészült az Árpád híd mellett álló óbudai zsinagóga belterének felújítása, a műemlék rekonstrukciójának ezen ütemét tegnap este mások mellett Köves Slomó vezető rabbi jelenlétében adták át.

A hat éve az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség kezelésében lévő zsinagóga 1821-ben készült el, Közép-Európában is ritkaságnak számító klasszicista stílusban, ez a legrégebb óta működő budapesti zsinagóga. A 18. század végén épült az elődje falainak felhasználásával, a Zichy-családnak is köszönhetően, akik a törökök kiűzése után az elnéptelenedett, akkor még önálló településre számos zsidó családot beengedtek. A népességben jelentős, folyamatosan csaknem egyharmados arányban voltak jelen az izraeliták, egészen a vészkorszakig. Mint a hitközség közleménye emlékeztet rá, a zsinagóga azért is különleges helyszín, mert hazánkban az egyetlen olyan, amelyben bár megszűnt a szakrális funkció a második világháború után, a közösség mégis „visszafoglalta”. 

Reklám