Megújul Gül Baba türbéje és környezete

A török-magyar gazdasági kapcsolatok fejlesztéséről tárgyalt Varga Mihály +VIDEÓ

Kultúra
  • 2016.09.06. - 12:55

A kiváló török-magyar kapcsolatok bizonyítékaként tekintettek a török és a magyar kormány tagjai a Gül Baba türbe és környezete közös finanszírozású rekonstrukciós munkálataira a felújítás kezdete előtt tartott keddi helyszíni sajtótájékoztatón.


Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes felidézte: Recep Tayyip Erdogan elnök magyarországi látogatásán állapodott meg Orbán Viktor miniszterelnökkel, hogy a két fél közösen újítja fel az emlékhelyet és környezetét Budapesten. Ehhez a hátteret a kiváló török-magyar kapcsolatok adják, hiszen "mindketten türk népek vagyunk".

Semjén Zsolt török kollégáját fogadta
A hivatalos magyarországi látogatáson tartózkodó Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettest fogadta kedden az Országházban Semjén Zsolt - tájékoztatta Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-t. Közlése szerint a magyar kormányfő helyettese és török partnere kölcsönösen méltatták a két ország közötti kapcsolatokat, melyek mind gazdasági, mind kulturális téren sok szállal kötik egymáshoz a két nemzetet. Veysi Kaynak köszönetet mondott a magyar kormánynak, hogy határozottan kiállt a demokratikusan megválasztott török kormány mellett. Semjén Zsolt és török kollégája is méltatta a budapesti Rózsadombon lévő Gül Baba türbe felújítását - tájékoztatott a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.

Semjén Zsolt elmondása szerint a beruházás terveinek elkészítésekor hasonlóan fontos szempont a történelmi hűség és az, hogy a környék lakói is kedvüket leljék az emlékhelyben. A felújítást ezért komoly régészeti feltárás előzte meg; a rekonstrukció egyaránt figyelembe veszi a középkori, de a későbbi emlékeket is.

Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettes kiemelte: a történelemben időnként egymással versengő török és magyar nép szoros rokonságot és barátságot ápol. Ehhez a barátsághoz sokat adott hozzá Gül Baba, aki 1541-ben, Nagy Szulejmán hívására jött Budára, hogy kolostort hozzon létre - jegyezte meg, hozzátéve, hogy Gül Baba a béke és együttélés hirdetője volt, a rekonstrukció ezért a két fél számára egyaránt fontos. A török miniszterelnök-helyettes külön köszönetet mondott a beruházás támogatásáért Magyarország miniszterelnökének.

Veysi Kaynak nagy fontosságúnak értékelte, hogy a türbe környékének egyik utcáját nemrég a török fővárosról nevezték el. Mint felidézte, Törökországban júliusban "fontos és szomorú esemény" történt, a puccskísérlet, megjegyezte azonban: "egy olyan Európában, amely a jogra, a szabadságra és a demokráciára alapul, ilyesmi nem mengedhető". Magyarország a többi európai országnál gyorsabban reagált és Európából a magyar külügyminiszter látogatott először Törökországba - méltatta Szijjártó Péter ankarai vizitjét.

Veysi Kaynak elmondása szerint szerdán Szulejmán és Zrínyi halálnak évfordulójára rendeznek ünnepséget Szigetváron, ennek során a török miniszterelnök-helyettes találkozik a magyar és a horvát államfőkkel, és átadja Recep Tayyip Erdogan elnök üdvözletét.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kiemelte a két ország bővülő gazdasági és kereskedelmi együttműködését. Beszámolója szerint csaknem 900 török diák tanul ma Magyarországon, 2014-ben észak-ciprusi érdekképviselet nyílt Budapesten és több mint félezer török vállalat működik Magyarországon. Az elmúlt években a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke jelzésértékűen emelkedett, 2015-ben már elérte a 2,8 milliárd dollárt, miközben több magyar vállalat is megvetette a lábát Törökországban, amely a második legnépszerűbb tengerparti üdülőhely a magyarok számára - közölte a miniszter. Mint hangsúlyozta, Magyarország bízik a keleti nyitásban és abban, hogy Törökország az EU kapujaként tekint hazánkra. 

Varga Mihály a kerület országgyűlési képviselőjeként reményét fejezte ki, hogy a 2,5 milliárd forintból megvalósuló komplex felújítás új tartalommal bíró közösségi tér lesz Buda és a II. kerület életében. A 2017-re elkészülő beruházással a környék újabb része válik rendezetté és otthonosabbá - hangsúlyozta.

Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere emlékeztetett: 1541. szeptember 2-án halt meg Gül Baba, a szent életű török dervis, sírja azóta is a legnyugatibb és legészakibb török zarándokhely, melyet utoljára húsz éve újítottak fel.

A beruházás keretében nemcsak a síremlék, hanem annak teljes környezete is megújul, így az ide vezető utcák, az érintett közterületek, a vízelvezető-rendszer, valamint az egykori Wagner-villához tartozó teraszos kert is újjáépül. Tizenkét sírkőmásolattal idézik meg az egykor ott lévő török temetőt, az emlékhely környezetében kávézót, múzeumot, közösségi tereket álmodtak meg, Gül Baba türbéje így remélhetőleg az ott élőknek és a turistáknak - köztük számos török vendégnek - is kedvelt helye lesz - mondta el Láng Zsolt.

A török-magyar gazdasági kapcsolatok fejlesztéséről tárgyalt Varga Mihály

A török gazdaság erőteljesen fejlődött az elmúlt években, ezért is fontos Magyarország számára, hogy kiegyensúlyozott gazdasági kapcsolatokat ápoljon Törökországgal - jelentette ki Varga Mihály  nemzetgazdasági miniszter, amikor hivatalában fogadta Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettest. Varga Mihály a találkozót követően elmondta: a Magyarország és Törökország közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztését mindkét ország kormánya kiemelten támogatja. A tárcavezető rámutatott: a kiegyensúlyozott együttműködést szolgálja a kettős adóztatás elkerüléséről, valamint a beruházások kölcsönös ösztönzéséről és védelméről szóló korábbi megállapodás.

Törökország a balkáni térségben Magyarország egyik legjelentősebb kereskedelmi partnerének számít - közölte a szakminiszter. Orbán Viktor miniszterelnök 2013-as törökországi látogatása során Recep Tayyip Erdogan köztársasági elnökkel azt a középtávú célt tűzte ki, hogy az éves kereskedelmi forgalom elérje az ötmilliárd forintot - emlékeztetett Varga Mihály, hozzátéve, hogy a jelenlegi forgalom hárommilliárd forint körüli, így van még tere a fejlődésnek.  A nemzetgazdasági tárca vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy számos területen kiaknázatlanok az együttműködés lehetőségei, első helyen említve a mezőgazdaságot, különös tekintettel az élőállat-szállításra. 

Az energetikán belül a villamosipari beruházásokat, a biomassza-előállítást és a nukleáris termelés területén szerzett magyar tapasztalatok átadását említette a miniszter. Hozzátette: további kooperáció képzelhető el a víztisztítási, a szennyvízelvezetési, valamint az árvízvédelmi ágazatban is.

A magyar gazdaság stabilitása fontos tőkevonzó erő - emelte ki Varga Mihály. Mint mondta: közel hatszáz török cég működik ma Magyarországon, amelyek több ezer munkavállalót foglalkoztatnak. Több magyar cég is megvetette már a lábát Törökországban - emlékeztetett Varga Mihály kiemelve, hogy a vállalatok többsége informatikai beruházásokban érdekelt, illetve szerepet kaptak török tej- és nyomdaipari fejlesztésekben, valamint szennyvíztisztítási programban is. A török fél jelezte, hogy kiemelten figyelik a magyar befektetéseket, támogató üzleti környezettel és kedvezményekkel segítik azokat.

A megbeszélésen a turisztikai együttműködés lehetőségeit is számba vették - szögezte le Varga Mihály. Elmondta, hogy mindkét ország forgalmát élénkítik az egyre bővülő légi kapcsolatok, a török szállodaipari fejlesztések pedig a hazai turizmus fellendítését szolgálják. A Gül Baba-türbe felújításának sikeres befejezését követően a következő közös projekt a Király fürdő felújítása lehetne - vetette a fel a nemzetgazdasági tárca vezetője.

Reklám