Meghalt Normantas Paulius

Aki végigfotózta a buddhista és a finnugor világot

Kultúra
  • 2017.01.10. - 01:28

Életének 68. évében elhunyt Nor-mantas Paulius litván származású nyíregyházi fotóművész.

 Normantas Paulius 20170110 (Forrás: Maimanohaz.hu)

Normantas Paulius 1948. június 8-án született a litvániai Kalniskiuban, 1974-ben közgazdasági diplomát szerzett Vilniusban. 1980-ban kezdett fotózni, 1983-ban magyar felesége révén költözött Magyarországra, s haláláig Nyíregyházán élt. Önként vállalt küldetése volt, hogy bejárja a volt Szovjetunió szinte egész területét, ezenkívül tizenöt buddhista országba látogatott el. Fotósorozatait analóg fényképezőgéppel készítette, nem használt digitális kamerát. A fotóművész tizenhét országban csaknem háromszáz kiállítást rendezett. Expedícióiról több kötete jelent meg, számos díjban és elismerésben részesült.

Pro Cultura Hungariae és Balogh Rudolf-díjat is kapott, s útjai közül emlékezetes, amelyen végigjárta a Selyemutat Kínától Tibetig, vándorolt Stein Aurél nyomában, és végigjárta Benyovszky Móric kamcsatkai száműzetésének útját is, majd a kilencvenes évek elején Kőrösi Csoma Sándor nyomában járt Peshawartól Dardzsilingig.

Reklám