Kétezer dollárért kelt el Obama

Washington viaszfigurájáért csaknem ötezret fizettek

Kultúra
  • 2017.01.19. - 12:20

Egy gettysburgi panoptikum, amelyben az Egyesült Államok elnökeiről mintázott viaszszobrokat tekinthetett meg a közönség, tavaly novemberben bezárta kapuit. A kiállítási darabokat januárban bocsátották árverésre.

elnök panoptikum
Elnökök az árverésen - Fotó: Matt Blitz / Atlas Obscura
Az aukció látogatói a negyvenhárom elnöki szobor mellett bútorokra és egyéb kiállítási tárgyakra is licitálhattak, de a legnagyobb sikert Abraham Lincoln képmása aratta – ezért 5100 dollárt, azaz csaknem két és fél millió forintnak megfelelő összeget fizettek. Jeffersonért ennek csupán a felét voltak hajlandóak kiadni, a leköszönőben lévő amerikai elnök, Barack Obama szobra pedig kétezer dollárért kelt el. Carol Metzler, a felszámolt múzeum igazgatóhelyettese szerint nem számítottak ekkora sikerre.

Az 1957 óta működő panoptikumot az elmúlt években egyre kevesebben látogatták. „Manapság már bárki megnézheti az elnökök képét az interneten, de az mégsem az igazi” - mondta a kiállítás egyik utolsó látogatója. A szobrok egy része múzeumokhoz kerül, de sokat magángyűjtemények számára vásároltak meg. A kiállításon a first ladyknek külön részt szenteltek, de az elnöki feleségek lényegesen alacsonyabb áron keltek el, mint az elnökök – többek között talán azért is, mert ők nem életnagyságban szerepeltek a kiállításon. A körülbelül egyméteres szobrok közül Mary Todd Lincoln bizonyult a legkapósabbnak.

 

(Atlas Obscura)   

Reklám