Az idén elhunyt Nobel-díjas író, Kertész Imre hagyatékának gondozására, a dokumentumok gyűjtésére és hozzáférhetővé tételére, a szerző emlékének ápolására intézetet alapított az állam. Az új szervezet kézirattár, kutatóhely és konferencia-helyszín is lesz, de tervezik az író egykori otthonának múzeummá alakítását is.
Januártól kezdi meg működését a Kertész Imre Intézet, amelyet az idén meghalt Nobel-díjas író özvegyével, a 2016 szeptemberében szintén elhunyt Kertész Magdával létrejött megállapodás alapján a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány hozott létre.
A testület tegnapi közleménye szerint az új intézet fogja feldolgozni a berlini Kertész-archívumban őrzött kéziratos anyagokat, azokat publikálásra készíti elő, valamint gyűjti a hazai és külföldi magántulajdonban, közgyűjteményekben fellelhető dokumentumokat. Kézirattárként és kutatóhelyként, valamint konferenciák és egyéb rendezvények helyszínéül is szolgál majd az intézet, ahol helyet kaphat az író könyvtára, valamint a személyes relikviáiból létrehozandó kiállítás is. Feladata lesz az író emlékének és szellemi örökségének méltó gondozása, népszerűsítése, kiadatlan műveinek és a róla szóló irodalmi anyagoknak az összegyűjtése, feldolgozása, sajtó alá rendezése. Emellett az a terv, hogy a budapesti, Török utcai lakás (ahol az író 1954 és 1995 között élt és alkotott) emlékmúzeumként működjön.
Az intézet feladata lesz az is, hogy különféle ösztöndíjakkal támogassa az életmű teljes feldolgozását. Az alapításra és működtetésre a közalapítvány fenntartója, a kormány biztosítja a szükséges forrást. A legutóbbi Magyar Közlöny szerint az idei költségvetésből egymilliárd forintot különítettek el e célra.



