Csernus Tibor pályájának legtöbbre értékelt, legkedveltebb időszakából való az a hat festmény, amely a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár programjának eredményeként közgyűjteménybe kerül – mondta tegnap Kaszás Gábor művészettörténész.
Kaszás Gábor tájékoztatása szerint ez a hat kép az 1960-as évekből való, amikor a nemzetközi színtéren a művek egyre inkább konceptuálissá váltak – vagyis az alkotás gondolatisága volt fontos, az elkészítés módja másodlagossá vált –, Csernus festészete viszont kivételes módon az európai klasszikus, akadémista tradíciókhoz kapcsolódott. Hozzátette, Csernus Tibor a magyar kortárs festészet egyik legmeghatározóbb figurája volt a 20. század második felében. Az 1964-ben Párizsba emigráló és haláláig ott élő festő, bár Nyugat-Európában komoly kar-riert futott be, a magyar művészeti élet-ben egyáltalán nem volt jelen egészen 1989-es első jelentősebb budapesti kiállításáig. Emiatt ebből az időszakból a magyar közgyűjteményekben szinte egyáltalán nincsenek alkotásai – tette hozzá az M1 tévécsatornán egy interjúban. Az akkori kiállítása eredményeként a kilencvenes években induló új magyar figuratív tendenciákra már óriási hatással volt.



