Január elején kezdődik a szentendrei Skanzenben az erdélyi tájegység felépítése – mondta el Cseri Miklós, a múzeum igazgatója az M1 tévéadón tegnap.
A távirati iroda tudósítása szerint felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank Értéktár-programjának részeként háromszázmillió forint áll rendelkezésükre, a tavalyi és idei évre elosztva. Az építkezést pedig kormánytámogatással indítják el, száz-százhúsz épületet húznak majd fel, tizennyolc tájegység szerint. Az igazgató hangsúlyozta: értékmentésről van szó, mert a falvak modernizálásával sorra tűnnek el a régi épületek. A jegybanki programmal házakat tudtak megvenni, lebontani és átszállítani, másrészt pedig tárgyakat is tudtak szerezni. A felépítendő épületek közül kiemelte Háromszék kúriáját, amely gyönyörű, reprezentatív hely lesz, továbbá az unitárius templomot, amely vallási egyedisége, valamint a kultúra és az identitás megőrzésében játszott szerepe miatt lesz fontos. Cseri Miklós közölte: az épületek, a berendezési tárgyak a terület elcsatolásától számított időszaktól napjainkig mutatják be, miként éltek, élnek a határon túliak.