Életének 82. évében elhunyt Szalay Zoltán, a magyar fotóriporterek doyenje, képszerkesztő - tudatta a család kedden az MTI-vel.
A közlés szerint Szalay Zoltánt kedden hajnalban otthonában érte a halál. Temetéséről később intézkednek.
Szalay Zoltán 1935. május 16-án született Budapesten. A Fővárosi Fotó riportosztályánál 1954-ben lett fotós. Később dolgozott fotóriporterként a Rádióújságnál, a Tükörnél, képszerkesztőként, rovatvezetőként a Magyar Hírlapnál, a Kurírnál és a Blikknél is. 1995-től szabadúszó fotóriporterként tevékenykedett. Oktatott a MÚOSZ Bálint György Újságíró Iskolában és a Kaposvári Egyetemen is.
A Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás szellemi atyja, ötletgazdája és harminc éven át - kisebb megszakítással - a kiállítások rendezője volt.
Kiemelkedő tehetségét számos hazai és külföldi kiállításon bizonyíthatta. Munkásságát elismerték egyebek mellett Táncsics Mihály-díjjal (2000), Pulitzer-emlékdíjjal (2000), a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével (2008).
"Meghatározó alakja volt a magyar fotóriporter gárdának"
Keleti Éva Balázs Béla-díjas fotográfus, érdemes és kiváló művész felidézte: Szalay Zoltán pályája során dolgozott a Rádióújság, a Tükör, a Magyar Hírlap és a Kurír fotóriportereként és képszerkesztőjeként is. 1995-től szabadúszóként tevékenykedett. A magyar fotóriporterek seregszemléje neki is köszönhetően mára nemzetközi szintre emelkedett - hangsúlyozta Keleti Éva. Kiemelte: Szalay Zoltán az utolsó percig dolgozott, a fővárosi Cultiris Galériában havi rendszerességgel megrendezett sorozata a fiatal magyar fotóriporter generáció kiemelkedő tagjait mutatta be. "Meghatározó alakja volt a magyar fotóriporter gárdának, távozásával hatalmas űrt hagyott maga után. Hiányát szinte pótolni sem lehet" - fogalmazott Keleti Éva.



