Éhségsztrájkot kezdtek tegnap a cseh filmesek Oleh Szencov, Oroszországban terrorizmus vádjával bebörtönzött, jelenleg éhségsztrájkot folytató ukrán filmrendező szabadon bocsátása érdekében.
Az akciót a cseh rendezők és forgatókönyvírók szövetsége kezdeményezte. Vít Janecek, a képviselőjük szerint az akcióba bekapcsolódók egymást felváltva öt-öt napig fognak éhségsztrájkolni. „A sorozat kezdetét jelképesen időzítettük augusztus 21-re, Csehszlovákia szovjet megszállásának 50. évfordulójára. Reméljük, leszünk annyian, hogy tiltakozó akciónk kitart Szencov ügyének rendezéséig” – nyilatkozott újságíróknak Janecek. Őt vasárnap újabb cseh filmes, Václav Kadrnka követi. Oleh Szencov több mint három hónapja éhségsztrájkol, és az Oroszországban fogva tartott összes ukrán aktivista szabadon bocsátását követeli. „Ahogyan a helyzethez orosz részről hozzáállnak, az nagyon jól mutatja az ottani rendszer lényegét, amely képtelen az emberiességi szempontok figyelembe vételére, és csak a hatalmi érdekekre figyel” – vélekedett Janecek. Oleh Szencovot, aki élesen bírálta az ukrajnai Krím félsziget orosz annektálását, az orosz hatóságok 2014-ben tartóztatták le a régióban, a félsziget megszerzése után.