A szenvedély ereje és a rock tér-ideje

Zene és képzőművészet kapcsolata, a rajongók világa és ikonikus alkotások a Ludwig Múzeum tízhetes kulturális programsorozatán

Kultúra
  • 2016.04.15. - 00:43

Ma kezdődik a két kiállítást, két fesztivált és csaknem negyven kapcsolódó programot felvonultató, tízhetes művészeti és kulturális eseménysorozat, a Ludwig Passion a budapesti Ludwig Múzeumban. A tárlatok és más rendezvények különleges módon mutatják be a hatvanas–nyolcvanas évek zenerajongóinak világát, valamint a hetvenes–nyolcvanas évekbeli magyar underground könnyűzene és a képzőművészet kapcsolatát.

Szenvedély – Rajongás és művészet címmel nyílik meg ma a berlini Künstlerhaus Bethanienből érkező, június 26-ig látogatható tárlat a budapesti Ludwig Múzeum tízhetes fesztiváljának kezdeteként: a Ludwig Passion elnevezésű kulturális-művészeti program részeként csaknem negyven esemény lesz majd az intézményben – olvasható a múzeum tájékoztatójában. A Szenvedély című válogatás a hatvanas–nyolcvanas évek zenei rajongói magatartását járja körül.

A másik nagyszabású kiállítás május 6-tól június 26-ig tart nyitva, Rock/tér/idő címmel, ez pedig a hetvenes–nyolcvanas évekbeli magyar underground könnyűzene és képzőművészet kapcsolatára fókuszál, mérföldkőnek tekintett műveket, helyszíneket, nézőpontokat bemutatva. Mint ismert, a múzeum igazgatója, Fabényi Júlia a 2013-as kinevezése után azt hangsúlyozta első bemutatkozó sajtótájékoztatóján: szerinte egy kortárs múzeumnak tükröznie kell a mai társadalomban és művészetben lezajló gyors változásokat, és a képzőművészetre ható társtudományok előtérbe állításával, új szempontú megközelítések felkarolásával, illetve a belső szakmai tapasztalatokon és külső, elméleti kérdésfelvetéseken alapuló viták lefolytatásával kívánja megalapozni az új kiállítási gyakorlatot. Emellett különös figyelmet kíván fordítani a rendszerváltás előtti művészeti folyamatokra, valamint régiónk alkotóira és munkáikra is.

A mostani tárlatokhoz kapcsolódó filmvetítéseken mások mellett David Bowie-ról és Mick Jaggerről szóló alkotások láthatók, a magyar szekcióban pedig olyan kultuszfilmek, mint a Kopaszkutya, a Kutya éji dala és az Eszkimó asszony fázik, valamint a legendás punkzenekar, a CPg-t bemutató Pol Pot megye punkjai című dokumentumfilm.

Lesznek szabadegyetemi előadások is, a témák között szerepel például a hangművészet esztétikája, a popzene történeti eseményei, a rajongói magatartás és a szenvedély pszichológiája. Poós Zoltán író a Magyar pop-rock szürkezónájában „vájkál” majd, míg Szabó Eszter Ágnes a glamrock és a transgender világába enged betekintést.

A múzeum kiállításain megszokott, rendszeres tárlatvezetések mellett a hazai könnyűzene ikonikus figurái – például Beck Zoltán, Legát Tibor, Menyhárt Jenő, Müller Péter Sziámi, Vitáris Iván vagy Wahorn András – tartanak „személyes beavatást” a tárlatokon. A Late Night Passion elnevezésű késő esti közönségtalálkozón pedig Kollár-Klemenz László, valamint Szabó Benedek és a Galaxisok várja majd az érdeklődőket, a Noise Flowers zenekar és Presser Gábor fellépésével.

Szintén a Ludwig Passion része lesz a hat fiatal feltörekvő zenekar június 4-i koncertje, amelyre a Müpa és a Ludwig Múzeum közös pályázatát lezáró, egész estés Garázsband fesztiválon kerül sor az épületegyüttes mélyparkolójában. A június 17–19. között zajló Duna Pest Fesztiválhoz a Ludwig Múzeum Julius Popp nagyszabású helyspecifikus installációjával, a Bit.Fall című munkával csatlakozik.

A programsorhoz kapcsolódóan a múzeum különleges, Ludwig Passion névre keresztelt rajongói kártyát ad ki, amellyel az összes program látogatható.

Reklám