Megnyitották tegnap a budapesti VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár földszinti konferenciatermében azt az ’56-os hősöket, forradalmárokat ábrázoló szobrokból és festményekből álló állandó kiállítást, amelyek még a forradalom hatvanadik évfordulójára kiírt pályázatra készültek.
A hat nagyméretű festményt Kiss Adél, a portrészobrokat Oláh Mátyás és Oláh Katalin készítette. A tegnapi ünnepélyes megnyitón az intézmény főigazgató-helyettese, Marinovich Endre a történettudomány és a képzőművészet szerencsés találkozását látta abban, hogy az alkotások a VERITAS-konferenciák helyszínére kerültek. Az esemény ünnepi szónoka Wittner Mária egykori ’56-os halálraítélt volt, aki megköszönte a jelen lévő művészeknek az alkotásokat, mert azok hitet ültetnek el az emberekben. Azoknak a hitét, akik annyira szerették a hazájukat, hogy életüket adták érte. Elmondta, Havrilla Béláné Sticker Katalin szobra előtt az jutott eszébe, csak hátulról láthatta, ahogy elhurcolták, de most itt van az arca is. Oláh Mátyás többek között Maléter Pálról és Szabó bácsiról készített terrakottaszobrai szándéka szerint halotti maszkok is, amelyeknek igyekezett tekintetet adni. Testvérével együtt az intézet által felkutatott fotókról dolgoztak. A megnyitót Rácz János történész rövid előadása zárta.




