Keith Emerson hetvenöt éve született

A zenetörténet egyik legfontosabb fejezetét alkotta meg

Kultúra
  • 2019.11.02. - 03:52
Cikk borítókép
Keith EmersonMH

Az Emerson, Lake&Palmer trió egykori alapítója, a 2016-ban elhunyt Keith Emerson angol billentyűs, zeneszerző hetvenöt éve, 1944. november 2-án született.

Tizenévesként Londonba költözött, ahol rhythm and bluest kezdett játszani, de hangszerre nem volt pénze, első Hammond-orgonáját kölcsönkérte, végül 1967-ben alapított együttest The Nice néven. Emerson végül megelégelte, hogy teljesítményét jobbára csak szűk szakmai körökben méltányolják, így 1970-ben feloszlatta a zenekart, és a King Crimsonból érkező Greg Lake basszusgitáros–énekessel, valamint az Atomic Roosterből kivált Carl Palmer dobossal létrehozta az Emerson, Lake&Palmer (ELP) triót, írja az MTI. Az ELP a klasszikus zene, a jazz, a blues és a rock páratlan elegyét alkotta meg, muzsikájukról azóta is csak felsőfokon beszélnek, írnak. A trió 1970. augusztus végén mutatkozott be a Wight-szigeti fesztiválon, és még ugyanabban az évben megjelent debütáló albumuk, a The Barbarian, amely Bartók Allegro Barbarójának feldolgozásával kezdődik. Talán legismertebb lemezük, Muszorgszkij Egy kiállítás képei című kompozíciójának virtuóz feldolgozása, 1971-ben látott napvilágot. Ezt követte a Trilogy, majd a Brain Salad Surgery. A trión az évtized közepén a kifáradás jelei mutatkoztak, csak 1977-ben jelent meg dupla albumuk. A Works című lemezen csak egyetlen lemezoldal volt közös munka, a másik hármon már mindenki külön, a saját útját járva zenélt, Emerson saját zongoraversenyét adta elő zenekari kísérettel. A csapat 1979-ben feloszlott. Az ELP 1985-ben újraegyesült, 1998-ban ismét búcsút intettek egymásnak, de 2010 júliusában, a csapat negyvenedik születésnapján egy londoni koncertre még összeálltak. A zenész három évvel ezelőtt összeomlott, és 2016. március 11-én kaliforniai otthonában öngyilkos lett.

Reklám