Százhuszonöt éve született Déry Tibor író

Évforduló

Kultúra
  • 2019.10.18. - 00:55
Cikk borítókép
Déry TiborMH

Déry Tibor Kossuth- és Baumgarten-díjas író százhuszonöt éve ezen a napon született. A távirati iroda portréja szerint már fiatalon írói pályára készült, és 1917-ben az Érdekes Újság pályázatára írt Lia című kisregényével tűnt fel, ami nagy botrányt kavart.

A befejezetlen mondat című regényét Illyés Gyula és Lukács György is az új magyar realista nagyregényként üdvözölte. Élt többek között Párizsban, Perugiában, Berlinben. Az 1944-es német megszállás után bujkált, 1945-től kezdve sorra jelentek meg korábbi művei, de állandó vitái voltak a hatalommal. A „nagy íróper” fővádlottjaként kilencévi börtönre ítélték 1957-ben. A börtönben írta G. A. Úr X-ben című társadalomkritikai regényét. Amnesztiával szabadult, ám csak 1963-tól publikálhatott ismét, az irodalmi életbe Szerelem című elbeszéléskötetével tért vissza, amelynek címadó novelláját Makk Károly rendezésében meg is filmesítették, s az 1971-es Cannes-i Filmfesztiválon elnyerte a zsűri díját. A hatalom csipkelődő kritikusaként, elismert alkotóként élte le élete utolsó másfél évtizedét. Budapesten halt meg 1977. augusztus 18-án.

Reklám