Elhunyt Bobby Keys, a Rolling Stones szaxofonosa

A zenész májbetegségben szenvedett és az utóbbi két hónapban rendszeres kórházi kezelésre szorult

Kultúra
  • 2014.12.03. - 10:26

Elhunyt Bobby Keys, a Rolling Stones szaxofonosa. A 70 éves zenészt kedden hajnalban hosszú betegség után érte a halál otthonában, a Tennessee állambeli Franklinban.

"A Rolling Stones együttes tagjait mélyen lesújtotta barátjuk, a legendás szaxofonjátékos, Bobby Keys elvesztése. Bobby páratlan zenei közreműködője volt az együttesnek a hatvanas évek óta" - fogalmazott a banda közleményében.

keys
Keith Richards és Bobby Keys 
Keys már kamaszkorában, az ötvenes években szaxofonozott Buddy Hollyval, később a Stones mellett olyan előadókkal lépett fel, mint John Lennon, George Harrison, Eric Clapton és Joe Cocker. 

"Nem tudom kifejezni azt a szomorúságot, amit érzek, bár Bobby biztos azt mondaná, hogy fel a fejjel" - írta Keith Richards, a Stones gitárosa a Twitteren. Keys és Richards egy napon születtek, 1943. december 18-án, és közeli barátok voltak. 

"Jó barát volt és inspirációt lehetet meríteni a játékából" - emlékezett rá Michael Webb, a nashville-i rockveterán, aki együtt lépett fel Keysszel a sztárokból verbuválódott Bobby Keys and the Suffering Bastards nevű együttesben.
Webb szerint Keys májbetegségben szenvedett és az utóbbi két hónapban rendszeres kórházi kezelésre szorult. A szaxofonos idén még szerepelt a Stones koncertturnéján, de később betegsége miatt le kellett mondania a fellépésekről. 
Keys nem volt a Rolling Stones állandó tagja, akkor vezette a banda fúvós szekcióját, amikor stúdióba vonultak vagy turnéztak. Olyan számok örökítették meg játékát, mint a Can't You Hear Me Knocking, a Live With Me, a Brown Sugar és az Emotional Rescue.

Keys önéletrajzi kötetében, amely az Every Night's a Saturday Night címet kapta, a heroinnal való küzdelméről és a Stonesszal való közös munkáról is beszámolt.
A szaxofonos súlyos heroinfüggősége vezetett ahhoz, hogy az 1973-as Stones-turnén összerúgta a port az együttes frontemberével, Mick Jaggerrel, és kizárták a bandából. Richards felidézte, hogy Keys csak tíz év múltán térhetett vissza az együttesbe.


A texasi származású zenész nem tudott kottát olvasni. "Nem ebből az irányból érkeztem zeneileg. Szigorúan az érzések vezérelnek, és ezek az érzések a rock'n'rollból fakadnak" - nyilatkozta egyszer a Rolling Stone magazinnak.
Keys játszott az együttes hatvanas-hetvenes években legfontosabbnak tartott lemezein, a Let It Bleed, a Stick Fingers és az Exile on Main Street című albumokon.

Forrás: MTI, youtube

Reklám