Falfestményeket, medence- és vezetékmaradványokat is találtak Komárom mellett. A most feltárás alatt lévő egykori katonaváros leleteinek konzerválására gyorssegélyt ad az állam. A gátépítés közben előkerült régészeti értékek miatt a védmű nyomvonalát módosították, és tervezik, hogy bemutathatóvá teszik a területet.
A komáromi gátépítés során feltárt római kori katonaváros leleteinek konzerválását ötmillió forintos gyorssegéllyel támogatják – mondta el a helyszín bejárását követő sajtótájékoztatóján Komáromban a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára. L. Simon László közölte, a Brigetio, azaz a Komárom–Szőny területén több évtizedes munkával feltárt polgárváros és a most előkerült katonaváros maradványai impozáns részt jelenthetnek a Római Birodalom pannóniai limesrendszerének magyarországi szakaszán. Ezt az UNESCO-hoz is tervezik felterjeszteni, a limest turisztikai célpontként jelenítenék meg.
Borhy László, a Komárom környéki római emlékeket huszonhárom éve kutató régész elmondta, a gát építése során a megelőző feltárásokon, mintegy négyszáz méter hosszan, helyenként negyven méter szélességben előkerült a katonaváros egy teljes egészében összefüggő, épségben megmaradt részlete.
Ebből eddig egy legalább ezer négyzetméteres fürdőépületet tártak fel falfestményekkel díszített termekkel, medence-, fűtőrendszer- és csatornamaradványokkal együtt, és további monumentális, eddig ismeretlen rendeltetésű épületek részleteit is megtalálták. A leletek ismeretében a gát nyomvonalát módosították.



