Román–magyar kapcsolatok a Charta XXI-ben

Kultúra
  • 2014.11.15. - 11:35

Székely András Bertalan Dunának, Oltnak… című új kötetének bemutatójával, a román–magyar kapcsolatok kérdéseivel folytatódott a Kárpát-medencei Megbékélési Mozgalom, a Charta XXI előadás-sorozata a fővárosi Párbeszéd Házában.

Surján László politikus, a mozgalom kezdeményezője az eseményen úgy fogalmazott: az olyannyira kívánatos kiengesztelődés még csak pislákoló, távoli remény, minden mosolydiplomácia „torz vigyorba fordul”, mert az ellentéteket próbálja leplezni, ahelyett, hogy azok tudatában lépne előbbre. Surján szerint egy kisebbségi kultúra számára nagyon fontos, hogy részese-e a többségi nemzet kulturális életének, és a saját nemzetük egységes részeként tekintenek-e magukra. Ékes Ilona politikus szerint Székely András Bertalan azonosul a Kárpát-medence népeinek sorsközösségével, az egyféle mérce szerinti tisztelettel. „Tisztában van identitásával, nem hallgatja el a problémákat, kötete pedig nem gondolkozik nemzeti kizárólagosságban. Kőrösi Mária, a Széchenyi Társaság elnökségi tagja szerint az író nem a felmentést keresi, hanem a békés egymás mellett élés lehetőségeit. Székely András Bertalan pedig azt hangsúlyozta: túl kell lépni egyéni és közösségi sérelmeinken, azt kell keresni, ami összeköt.

Reklám