Tucatnyi áldozatot követeltek a fokozódó harcok Észak-Szíriában

Washington felfüggeszti a tárgyalásokat Moszkvával a szíriai tűzszünetről

Külföld
  • 2016.10.03. - 13:33

A Törökország támogatta Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) ellenzéki ernyőszervezet 15 fegyverese vesztette életét, 35 tagja pedig megsebesült az elmúlt 24 óra összecsapásaiban Észak-Szíriában - közölte hétfőn a török haderő.

A jelentés szerint 11 légicsapásban meghalt az Iszlám Állam (IÁ) elnevezésű terrorszervezet 13 dzsihadistája is. A tüzérség Törökország területéről lőtte az IÁ hadállásait, miután vasárnap három Szíriából indított aknagránát csapódott be a délkelet-törökországi Kilis tartományban. Az egyik robbanószerkezet hatástalanításánál bekövetkezett detonációban egy rendőr meghalt, két katona megsérült.

Ankara augusztus 24-én indított hadműveletet Észak-Szíriában Eufráteszi Pajzs fedőnéven, hogy a térséget megtisztítsa a terrorszervezetektől, köztük az IÁ-tól, valamint a szíriai kurd milíciától, a Népvédelmi Egységektől (YPG), amelynek erői a közelmúltban átléptek az Eufrátesz folyó nyugati partjára, és ellenőrzésük alá vonták Manbídzs városát. 

A határ menti sáv visszaszerzése után a hadművelet déli irányba, Báb város felé fordult, amelyet szakértők Rakka után az IÁ második legfontosabb szíriai központjának tartanak. Jelenleg az Azáz és ar-Raj városok között húzódó vonalon folynak heves harcok. A katonai beavatkozás eddig 960 négyzetkilométernyi területet tisztított meg a terrorszervezetektől.

Amerikai dróncsapás végzett az al-Kaida egyik prominens tagjával
Abu al-Faradzs al-Maszri egyiptomi származású hitszónok, a dzsihadista Fatah as-Sam Front prominens tagja életét meghalt az amerikai vezetésű terrorellenes szövetség dróncsapásában az északnyugat-szíriai Idlíb tartományban - közölte hétfőn a korábban an-Núszra Frontként ismert, és az al-Kaida terrorhálózattal szövetséges szervezet. A közösségi médiában megjelent üzenet szerint a 60 éves Sejk Abu al-Faradzs al-Maszri, akinek valódi neve Sejk Ahmed Szalama Mabrúk, a szélsőséges csoport szúra tanácsának tagja volt. Az Egyesült Államok védelmi minisztériumána megerősítette a Reuters brit hírügynökségnek, hogy dróncsapást hajtottak végre az al-Kaida egyik ismert tagja ellen, de Washington még vizsgálja a bevetés eredményét. Maszri egyike volt annak a 14 embernek, akik már a 2001-ben hirdetett "terrorizmus elleni háború" előtt is a CIA rendkívüli kiadatási listáján szerepeltek, vagyis mindennemű jogi alap és eljárás nélkül foghatták el őket.

Nyolcvan dzsihadistát ölt meg Szirtben a líbiai egységkormány 

A líbiai nemzeti egységkormány erői bejelentették hétfőn, hogy előző nap 80 dzsihadistával végeztek az Iszlám Állam (IÁ) helyi fellegvárának számító Szirt visszafoglalására indított offenzíva keretében. A tájékoztatás szerint számos járművet, fegyvert és lőszert sikerült lefoglalni az Iszlám Államtól az észak-líbiai városban vasárnap óta dúló harcok során, amelyekben az egységkormány nyolc katonája is meghalt, további 57 pedig megsebesült. A megölt dzsihadisták számát független forrás nem erősítette meg.

A Földközi-tenger partján található Szirt visszafoglalására május 12-én indított hadműveletet a nemzeti egységkormány, és a város nagyobb részét már sikerült visszafoglalni. A harcok eddig több mint 450 katona életébe kerültek, azt viszont nem tudni, hogy az IÁ oldalán hányan haltak meg. A fővárostól, Tripolitól mintegy 450 kilométerre keletre fekvő város elvesztése súlyos csapást jelentene a dzsihadisták számára, mivel Szirt biztosítja az összeköttetést a kőolajban gazdag észak-afrikai ország nyugati és keleti része között.

Vasárnap megöltek Szirtben egy holland riportert, Jeroen Oerlemanst, aki a városban zajló harci eseményekről tudósított.

Az EU új tervet jelentett be az aleppói humanitárius helyzet javítása érdekében

Új tervet jelentett be az Európai Unió az észak-szíriai Aleppóban kialakult "humanitárius tragédia" kezelése érdekében, az ENSZ-szel együttműködésben kidolgozott javaslat egyik fő célja, hogy a segélyszervezetek eljuthassanak a rászorulókhoz az ostromlott városban.

Az új kezdeményezésről Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője számolt be a Hrisztosz Sztilianidesz humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős uniós biztossal közösen jegyzett közleményében.

A tervezetnek két fő eleme van: egyrészt lehetővé tennék, hogy a humanitárius szervezetek mielőbb segítséget nyújthassanak a szenvedő civileknek Aleppó felkelők ellenőrizte, keleti részében, másrészt ezzel párhuzamosan kimenekítenék a területről a sürgős orvosi ellátásra szoruló embereket, elsőként a nőket, a gyerekeket és az időseket.

Az orvosi célú evakuálására Kelet-Aleppón kívül más ostromlott területeken is sort kerítene az unió, szükség esetén akár Európába is szállíthatnák azokat, akik a térségben nem kaphatnak megfelelő kezelést - tájékoztattak a kommünikében.

A közleményben bejelentették, az unió 25 millió eurót (7,7 milliárd forintot) bocsát az országban tevékenykedő segélyszervezetek rendelkezésére, hozzájárulásként az aleppói válság kezeléséhez. Mint írták, egy segélykonvoj várakozik a városrész közelében, készen arra, hogy azonnali támogatást nyújtson akár 130 ezer embernek.

Az Európai Unió végezetül felszólította a polgárháborúban érintett felek mindegyikét, hogy "emberségből, Szíria politikai jövőjének kedvéért" járuljanak hozzá a tervezethez.

Az amerikai-orosz megállapodáson nyugvó legutóbbi szíriai tűzszünet alig egy hétig tartott. A kormányhadsereg szeptember végén mondta fel a fegyvernyugvást, és napokkal később nagyszabású légi, majd pedig szárazföldi offenzívát indított Aleppó teljes bevételére.

A nyugati hatalmak háborús bűncselekményekkel vádolják a szíriai rezsimet és legfőbb támogatóját, Oroszországot, amely közölte, nem állítja le légi hadműveleteit Szíriában. A Nyugat szerint orosz és szíriai harci repülőgépek szándékosan bombáznak civileket, kórházakat és segélyszállítmányokat, hogy megtörjék a lázadók negyedeiben rekedt mintegy negyedmillió lakost. Moszkva és Damaszkusz ezzel ellentétben azt állítja, hogy csak szélsőséges fegyveresekre mérnek csapásokat.

Washington felfüggeszti a tárgyalásokat Moszkvával a szíriai tűzszünetről

Az Egyesült Államok felfüggeszti a tárgyalásokat Oroszországgal a szíriai fegyvernyugvásról - jelentette be hétfőn az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

"Az Egyesült Államok felfüggeszti a kétoldalú kapcsolatokat, amelyeket azért létesítettek, hogy fenntartsák a fegyvernyugvást" - mondta John Kirby, aki szerint "ez nem volt könnyű döntés", de azért hozták meg, mert Oroszország nem tartja be a tűzszüneti feltételeket, főként, ami a humanitárius vonatkozású kötelezettségeket illeti. Közölték azt is, hogy Washington visszavonja az embereit abból a közös orosz-amerikai központból, amely a katonai együttműködést és hírszerzést koordinálta volna, ha betartják a tűzszünetet. "Sajnálatos módon Oroszország nem teljesítette, amit vállalt (...), nem akarta vagy nem tudta elérni, hogy a szíriai rendszer csatlakozzon azokhoz a megállapodásokhoz, amelyeket Moszkva vállalt" - mondta Kirby.

Megszólalt a Fehér Ház szóvivője is. "Mindenkinek elfogyott a türelme Moszkvával kapcsolatban. Már nincs amiről az Egyesült Államok és Oroszország beszélhet. Ez tragikus" - mondta Josh Earnest.

A moszkvai külügyminisztérium sajnálatát fejezte ki a döntés miatt, és a szóvivője útján azt állította, hogy az Egyesült Államok megpróbálja Oroszországra hárítani a felelősséget a tűzszünet kudarcáért. Maria Zaharova azt is kijelentette, hogy Washington nem teljesített kulcsfontosságú feltételeket a Moszkvával kötött egyezségből, miközben Oroszország igyekezett érvényben tartani a megállapodást.


Reklám