A márciusi brüsszeli terrortámadások közvetlenül mintegy 323 millió euró (körülbelül 100 milliárd forint) veszteséget okoztak Belgiumnak - közölte kedden Kris Peeters belga gazdasági miniszter a helyi sajtó tájékoztatása szerint.
Sokan azért nem térhetnek haza, mert származási országuk nem fogadja vissza őket, mások orvosi ellátás alatt állnak, de vannak olyanok is, akik elrejtik papírjaikat vagy eltitkolják személyazonosságukat, hogy megnehezítsék az eljárás lefolytatását - olvasható a lapban. Az emberek addig kapnak szociális juttatást, amíg önként el nem hagyják az országot. Ennek költségét 60 százalékban állami, 40 százalékban pedig tartományi forrásból finanszírozzák.
A burgenlandi határszakaszon idén 5800 migránst tartóztattak fel
A burgenlandi határ mentén idén év eleje óta 5800 illegális bevándorlót tartóztatott fel az osztrák rendőrség, jelentősen kevesebbet, mint tavaly, amikor összesen 294 000 ilyen eset történt - közölte a tartományi rendőrparancsnok helyettese kedden az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva. Christian Stella emlékeztetett, hogy tavaly ősszel, a nagy menekülthullám idején előfordult, hogy naponta 2-300 embert is feltartóztattak a "legforgalmasabb" határszakaszon, a miklóshalmai (Nickelsdorf) határátkelőnél. Összehasonlításképpen elmondta, hogy az elmúlt héten összesen 38 illegális bevándorlót állítottak meg a hatóságok. A hatóságok nem tartanak attól, hogy a következő időszakban túl sok menekült érkezne az országba.
A belügyminisztérium legutóbbi közlése szerint jelenleg mintegy 3200 olyan menekült van Ausztriában, akiknek elutasították a kérelmét, de mégis az országban tartózkodnak, és kapják a szociális támogatást. Jellemzően csecsenekről, afgánokról és nigériaiakról van szó, de a kitoloncoltak között sok örmény és grúziai menekült is van. A Die Presse becslése szerint a legtöbb menekült Bécsben él. A főváros vezetése szerint illúzió azt gondolni, hogy a menekültek önként visszatérnek majd hazájukba. Meglátásuk szerint a szigorúbb fellépés esetén pedig csak növeked ne a bűnözés.
Az osztrákok leginkább a sok bevándorlótól és a bűnözés növekedésétől tartanak - derül ki az OGM közvélemény-kutató legfrissebb felméréséből. A mintegy ezer válaszadó háromnegyede szerint fontos, hogy az együttélés során betartsák az osztrák törvényeket, megtanulják a nyelvet. A megkérdezettek többsége úgy vélte, hogy aki nem hajlandó beilleszkedni a társadalomba, attól meg kell vonni a tartózkodási engedélyt.
Renzi az uniós költésgvetés megvétózásával fenyeget
Ha Magyarország, a Cseh Köztársaság és Szlovákia "erkölcsi leckét adnak a migránsokról, de utána nem segítenek", és "csak a pénzünket akarják (...), az olaszok pénzét el is felejthetik" - mondta Matteo Renzi olasz miniszterelnök a Rai1 olasz közszolgálati televízió Porta a Porta című, népszerű politikai talkshow-műsorában kedden. Úgy fogalmazott, hogy az olasz kormány "kész megvétózni az Európai Unió költségvetését" is, ha a kelet-európai tagállamok nem segítenek a migránsok befogadásában. A műsor kedd éjszaka látható, de korábban rögzített felvételeinek sajtóbeszámolói szerint az olasz miniszterelnök úgy fogalmazott: "A pénz nem hatol át a falakon. Ha falat emelsz, az olaszok pénzét jobb, ha elfelejted. Ha nem segítetek, nem fizetünk többet." "Az viszont nincsen jól, hogy Magyarország, a Cseh Köztársaság, Szlovákia erkölcsi leckét adnak a migránsokról, de utána nem segítenek" - hangsúlyozta Matteo Renzi. Megjegyezte, hogy szeretné, ha ebben a kérdésben Olaszországban egyetértés lenne a kormány és az ellenzék között, és "együtt mondanánk ezeknek az országoknak, hogy az eddigi finanszírozási mechanizmusnak vége".
UNHCR: Veszélyesebbé vált a földközi-tengeri út
Legalább 3740 ember veszett oda a Földközi-tengeren Európa felé tartva idén, majdnem annyi, mint ahány 2015-ben egész évben, amikor viszont háromszorannyian vágtak neki a veszélyes útnak - jelentette az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kedden. William Spindler, a szervezet szóvivője elmondta, hogy idén a tavalyi egymillióval szemben 327 800-an keltek át a tengeren Európába, viszont míg tavaly egész évben 3771-en lelték halálukat a vízben, addig idén eddig 3740-en vesztek oda. "Ez volt eddig a legkönyörtelenebb év a migránsok számára a Földközi-tengeren" - mondta egy genfi sajtótájékoztatón Spindler. "Fogalmazhatunk úgy is, hogy a halálozási arány megháromszorozódott." Ez azt jelenti, hogy míg tavaly minden 269. migráns fúlt vízbe az átkelés során, addig idén már minden 88.
Brüsszel javaslatot tett az ideiglenes belső határellenőrzések meghosszabbítására
Az Európai Bizottság kedden javaslatot tett az Ausztria, Dánia, Németország, Svédország és - a nem EU-tag, de Schengen-tagállam - Norvégia által ideiglenes jelleggel visszaállított belső határellenőrzések további három hónappal való meghosszabbítására. A brüsszeli testület tájékoztatása szerint bár a helyzet javult, a feltételek még mindig nem adottak a belső határellenőrzéstől mentes, szabad mozgást lehetővé tevő schengeni rendszer működésének teljes körű helyreállítására.
Görögorszgban menedékkérők tízezrei rekedtek, az ideiglenes határellenőrzések eltörlése pedig a bevándorlók úgynevezett másodlagos mozgásának fokozódásához vezethet - írta közleményében a bizottság. Ausztria esetében a magyar és a szlovén határszakasz, Németország esetében az osztrák, Dánia esetében a kikötők és a német határszakasz, Svédország esetében a kikötőkön kívül az Öresund-híd, Norvégia esetében pedig a Németországba, a Dániába és a Svédországba induló hajók állomásainak ideiglenes határellenőrzése érintett.
"A belső határok nélküli schengeni övezet történelmi vívmány, amelyet meg kell őriznünk. Keményen dolgozunk az övezet működésének mielőbbi helyreállításán, és jelentős előrelépést értünk el, de még nem teljes a siker. Ezért tettünk javaslatot bizonyos határszakaszok ellenőrzésének meghosszabbítására a schengeni szabályoknak megfelelően" - fogalmazott Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke. Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztos kijelentette, "a fő cél a schengeni rendszer megőrzése és visszaállítása, amint a feltételek azt lehetővé teszik". A bizottsági javaslatot el kell fogadnia az uniós tagországok kormányait tömörítő tanácsnak.
Svédország kevesebb menedékkérőre számít
Mintegy 29 ezer menedékkérőre számít idén Svédország, ami jelentős csökkenés a tavalyi 163 ezres rekordhoz képest, köszönhetően a jobbközép kormány által foganatosított szigorú határellenőrzéseknek - közölte kedden a skandináv ország bevándorlási hatósága. A hatóság legfrissebb előrejelzése szerint Svédország 28 ezer és 32 ezer közötti menedékkérelem beterjesztésére számíthat az idén. Júliusi becslések még 30 ezer és 50 ezer közé tették ezt a számot.
Kapacitás alapján osztják el a migránsokat Szerbiában
A befogadóközpontok kapacitásának megfelelően osztják el a migránsokat Szerbiában a hideg idő közeledtével, hogy elkerüljék a túlterheltséget, illetve azt, hogy a migránsoknak sátorban kelljen aludniuk. A szabadkai Pannon RTV beszámolója szerint a szabadkai központban 150 migráns maradt, a többieket az ország többi központjába szállították, hogy fedett, meleg helyet biztosítsanak számukra.
A szabadkai befogadóközpontban legfeljebb kétszáz ember számára van hely. Nenad Ivanisevic szociális ügyi államtitkár a Magyar Szónak elmondta: körülbelül hatezer migráns tartózkodik az ország területén, és ennyi embert el tudnak szállásolni a tucatnyi befogadóközpontban. Megfogalmazása szerint nincs szükség újabb központok nyitására, Szerbia nem szándékozik ennél több embert befogadni.



