Több mint 700 tüntetőt vettek őrizetbe Fehéroroszországban

Az EU elítélte a fehérorosz hatóságok fellépését+VIDEÓ

Külföld
  • 2017.03.26. - 14:10

Fehérorosz sajtójelentések szerint több mint 700 tüntetőt vettek őrizetbe a hatóságok a szombaton Minszkben és más városokban tartott kormányellenes megmozdulásokon. 

minszk-rendőrsorfal576x356
otó: Radio Free Europe

A rohamrendőrök erőszakkal léptek fel a tüntetőkkel szemben, akik Aljakszandr Lukasenka elnök ellen tiltakoztak a fővárosban és más vidéki városokban - jelentette a tut.by fehérorosz hírportál. A pajzsokkal és botokkal felszerelt rohamrendőrök ütlegelték a tüntetőket, több nőt pedig a hajánál fogva vonszoltak a rendőrségi buszokhoz.

Mintegy 700 demonstráló próbált volna felvonulni a fehérorosz főváros legnagyobb sugárútján, de a rohamrendőrök útjukat állták, majd szétverték a menetet.

A megmozdulást szervező Viasna nevű jogvédő szervezet egyik munkatársa, Tatiana Revjako az AP hírügynökségnek szombaton azt mondta, hogy az őrizetbe vettek közül sokakat megvertek, és többen orvosi ellátásra szorultak.  
A fehérorosz újságíró szövetség honlapján azt közölte, hogy az őrizetbe vettek között van több újságíró is, fehérorosz állampolgárok és külföldiek egyaránt.

A demonstráció kezdete előtt a Viasna a Twitteren közölte, hogy a rendőrség megrohamozta az irodájukat, és minden ott lévőt őrizetbe vettek - azaz 57 embert -, a szervezet aktivistáit, újságírókat és külföldi megfigyelőket egyaránt. A hatóságok hajnalban elfogták Uladzimir Neklajev ellenzéki vezetőt is, aki a minszki tüntetésen mondott volna beszédet.

Március 25-én - a "szabadság napján" - a fehérorosz ellenzék minden évben kormányellenes tüntetéseket tart. 1918-ban ezen a napon kiáltották ki először az ország függetlenségét.

Az egykori szovjet tagköztársaságban két hónapja tüntetnek az emberek országszerte a "naplopók elleni törvényként" elhíresült jogszabály ellen, amely a nem teljes munkaidőben dolgozókat adóztatja meg. Az országot 1994 óta vaskézzel irányító Lukasenka elnök kezdetben még eltűrte a demonstrációkat, és március elején bejelentette, hogy idén már nem fogják alkalmazni a törvényt. A jogszabályt viszont nem helyezte végleg hatályon kívül, és az elnök lemondását követelő demonstrációk folytatódtak. Lukasenka nemrég azt mondta, hogy külföldi titkosszolgálatokat sejt a demonstrációk hátterében.

Az Európai Unió közleményben ítélte el a fehérorosz hatóságok erőszakos szombati fellépését, és követelte az őrizetbe vettek azonnali szabadon bocsátását.


Reklám