Szarin gyilkolt Idlibben

az OPCW megerősítette a gyanút

Külföld
  • 2017.04.19. - 16:19

A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) Végrehajtó Tanácsa szerdai rendkívüli ülésének megnyitóján megerősítette, hogy szarint, vagy ahhoz hasonló gázt vetettek be a szíriai Idlíb tartomány Hán Sejkún nevű településén április 4-én - közölte a brit OPCW-küldöttség, illetve a hágai francia nagykövetség a Twitteren. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerda este valódi független vizsgálatot követelt a támadás ügyében, és provokációnak nevezte az incidenst.

A minták vizsgálata azt mutatta, hogy "szarint, vagy ahhoz hasonló szert vetettek be Hán Sejkúnban" - tájékoztattak a diplomaták.
A nyugati országok a szíriai kormányerőket vádolják a több mint 80 halálos áldozatot követelő akció elkövetésével, Damaszkusz azonban tagadja ezt.
Az OPCW a feltételezett mérgesgáz-támadást követően egy szakértői csoportot bízott meg a vizsgálat lefolytatásával. Ennek eredményét még nem hozták nyilvánosságra.
Korábbi brit és török vizsgálatok szerint is szarint vetettek be a szíriai településen.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerda este francia kollégájával, Jean-Marc Ayrault-val folytatott telefonbeszélgetésén leszögezte, hogy Moszkva ragaszkodik a Hán Sejkún-i incidens valódi független pártatlan kivizsgálásához. A moszkvai külügyminisztérium közlése szerint a beszélgetésre a francia fél kérésére került sor. 
A miniszter hozzátette: az orosz fél az április 4-i Hán Sejkún-i incidenst "nyílt provokációnak tekinti, amelynek célja a fegyverszünet és a szíriai politikai folyamat aláaknázása volt".
"Mély aggodalmat váltanak ki az Egyesült Államoknak az incidenst követő elhamarkodott agresszív lépései, egy szuverén állam - az ENSZ tagja - területén végrehajtott rakétacsapás"- közölte a külügyminisztérium.
Jean-Marc Ayrault az LCP francia parlamenti csatornán közölte, hogy Franciaország néhány napon belül bebizonyítja, hogy a szíriai rendszer vetette be a vegyi fegyvert Hán Sejkúnnál. 

Folytatódik a kormánypárti és ellenzéki erők ellenőrzése alatt álló települések kiürítése
A szíriai hatóságok szerdán folytatták Madajá és Zabadáni, valamint Fúa és Kefraja települések kiürítését, ami azután állt le ideiglenesen, hogy nézetkülönbségek merültek fel a damaszkuszi rezsim és a lázadók között arra vonatkozóan, mennyi fegyveres hagyhatja el a szóban forgó településeket.

A fennakadás miatt az emberekkel teli buszoknak órákat kellett vesztegelniük az Aleppó külterületén fekvő két evakuálási tranzitponton. A kiürítés menetét tovább lassította, hogy szombaton Aleppónál egy buszkonvoj ellen öngyilkos merényletet követtek el. A merényletben legalább 43 ember vesztette életét - közölte a szíriai televízió, a lázadók kezén lévő övezetekben tevékenykedő - fehérsisakosok néven is ismert - mentőszervezet szerint viszont legalább 100 életet követelt a pokolgépes támadás.
A kormánypárti sajtó tájékoztatása szerint a kormányerők által hónapok óta ostromlott Madajá és Zabadáni hegyvidéki üdülőhelyek közötti terület szerdára került a hadsereg ellenőrzése alá azután, hogy evakuálták az ottani fegyvereseket és ellenzéki aktivistákat. A szíriai hadsereg ezután megkezdte a korábban a lázadók ellenőrzése alatt álló városokat összekötő alagútrendszer felszámolását. Az al-Akbarija állami televízió beszámolója szerint Madajá és a közeli Bakín lakói között egészségügyi segélycsomagokat és kenyeret osztottak szét.

A lázadók, illetve a kormányerők által ostromlott szíriai települések kiürítése pénteken, a Katar és Irán közvetítésével tető alá hozott egyezménnyel összhangban kezdődött meg. Sajtóértesülések szerint Fúából és Kafrajából mintegy 5000 kormánypárti milicistát szállítottak el családtagjaikkal együtt buszokon, míg ezzel párhuzamosan szunnita lázadók és családtagjaik hagyták el Madaját és Zabadánit.


Reklám