Legalább 42-en meghaltak a szíriai kormányerők ellenőrzése alatt álló Homsz városban az állambiztonsági és a katonai hírszerzési hivatal ellen elkövetett, összehangolt öngyilkos merényletekben és lőfegyveres támadásokban szombaton, az áldozatok valamennyien biztonsági tisztségviselők - jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű aktivistahálózat és a szíriai állami tévé.
A damaszkuszi kormány válaszul leszögezte, hogy a "barbár" terrortámadás nem rettenti el a szíriai terrorcsoportok elleni hadjáratának folytatásától.
Az áldozatok valamennyien a biztonsági szervek tagjai voltak - jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns csoport és a szíriai állami televízió. A halottak között van a katonai hírszerzés helyi parancsnoka, Haszan Dabul is - tette hozzá a homszi kormányzó.
A megtámadott hivatalok az ország harmadik legnagyobb városának két központi kerületében vannak - tette hozzá Rámi Abder-Rahmán, az angliai központú OSDH vezetője. A két helyszínen három-három öngyilkos merénylő robbantotta fel magát, egyes források szerint az épületeken belül - közölte. Az állami tévé szerint a robbantások után fegyveres merénylők rohanták meg az épületeket. A két támadásnak sok sebesültje is van, de számuk egyelőre nem ismert.
Az összehangolt támadás elkövetőjeként az al-Kaida terrorhálózathoz tartozó, Dzsebhat as-Sám nevű szervezet (a korábbi an-Núszra Front) jelentkezett.
Bassár Dzsafari szíriai ENSZ-nagykövet, aki a damaszkuszi kormány főtárgyalója, kijelentette, hogy a homszi terrortámadás a Genfben zajló szíriai béketárgyalásoknak címzett üzenet volt, amit nem fognak figyelmen kívül hagyni.
"A Homsz városát ért terrortámadás üzenet Genfbe a terrorizmus támogatóitól, és mi mindenkinek azt mondjuk, hogy az üzenetet megkaptuk, és ez a bűncselekmény nem múlik el észrevétlenül" - mondta Dzsafari Genfben újságíróknak az ENSZ-főtitkár szíriai különmegbízottjával, Staffan de Misturával tartott szombati találkozója előtt.
A szíriai külügyminisztérium ezzel párhuzamosan arra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy ítélje el a Homszban elkövetett öngyilkos robbantásokat, és kettőzze meg a terrorizmus felszámolására irányuló erőfeszítéseit. A Damaszkuszban kiadott külügyi nyilatkozat ugyanakkor hangsúlyozta: az ilyen terrorcselekmények nem fogják elrettenteni a szíriai hadsereget attól, hogy folytassa hadjáratát az országban tevékenykedő terrorcsoportok ellen, amelyek nemcsak Szíria, de a térség és az egész világ biztonságát is fenyegetik.
Emelkedett az el-Báb melletti öngyilkos merénylet halálos áldozatainak száma
Hetvenhétre emelkedett az észak-szíriai el-Báb város - az Iszlám Állam (ISIS) dzsihadista terrorszervezet korábbi fellegvára - közelében pénteken elkövetett öngyilkos robbantásos merénylet halálos áldozatainak száma - közölte szombaton a londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH).
Rámi Abderrahmán, a szervezet vezetője szerint a halottak száma 77-re nőtt, közülük 44-en civilek. Az igazgató csütörtökön még 51-re tette a merénylet halálos áldozatainak számát, azóta, mint mondta, többen belehaltak súlyos sérüléseikbe.
Az öngyilkos merénylő a gépkocsiját robbantotta fel az el-Bábtól nyolc kilométerre északra fekvő Szuszian faluban, két olyan épület előtt, amelyekben a kormányellenes lázadók katonai, illetve biztonsági főhadiszállása van. A robbanásban többtucatnyian megsebesültek. A merénylet elkövetőjeként az Iszlám Állam jelentkezett.
A török hadsereg és az Ankara által támogatott szíriai lázadók a tavaly augusztusban elindított Eufráteszi Pajzs fedőnevű hadművelet keretében csütörtökön űzték ki az IÁ fegyvereseit el-Bábból és két másik kisebb helységből. Az iszlamisták teljesen kivonultak a városból, és attól délkeletre foglaltak állásokat. Török források szerint a szíriai lázadók offenzívája nehezen halad előre, mert a dzsihadisták elaknásították a terepet, öngyilkos merényletekkel operálnak, és alagúthálózatot építettek ki.



