Nagy rohamot indított szerda hajnalban Szíria délnyugati részén az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezet; a halálos áldozatok száma meghaladja a 180-at a különféle jelentések szerint.
A több helyszínen, egyeztetve kezdett harcok Szvejda tartományban zajlanak a kormányerők és a dzsihadisták között, de sok a civil áldozat is. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint sok civil halt meg a terroristák által lerohant falvakban. Több helyen túszokat is szedtek a támadók.
Egyre több halottról érkeznek jelentések
Egyre több halottról szólnak a Délnyugat-Szíriában szerda hajnalban kirobbant harcokról érkező újabb és újabb jelentések; a legfrissebb beszámolók már 183 halálos áldozatot említettek, köztük civilek és fegyveresek egyaránt.
A polgári lakosság vesztesége 89 fő, az ISIS terrorszervezetnek 45 tagja esett el, köztük hét öngyilkos merénylő. A többi a szíriai hadsereg és a vele szövetséges milíciák vesztesége csak halottakban. A sebesültek száma is igen magas, ezért ezek az adatok tovább nőhetnek.
A hivatalos szíriai sajtó szerint a hadsereg ellentámadást hajtott végre, és visszafoglalt három falut a szóban forgó esz-Szveida tartományban. A dzsihadisták elmenekültek a kezükön maradt utolsó sivatagi területre. A damaszkuszi álláspont szerint az Iszlám Állam a szerdai, meglepetésszerű és összehangolt támadással azt a katonai nyomást igyekszik csökkenteni, amely a szomszédos Deraa tartományban lévő állásaira nehezedik napok óta.
A szintén Szvejdának nevezett tartományi fővárosban három öngyilkos merénylő röpítette levegőbe magát - részletezte a terepen kiterjedt aktivistahálózattal rendelkező OSDH-t vezető Rámi Abder-Rahmán. Hasonló, "több mint száz" halottról szóló adatot közölt az Iszlám Állam terrorista szervezet is közösségi médiájában, és egyben bejelentette, hogy a fegyveresei hajtották végre különböző helyszíneken a meglepetésszerű támadásokat.
A tartományban ez a legsúlyosabb napi veszteségmérleg a konfliktus 2011-es kezdete óta - közölte az OSDH. A dzsihadistákat az utóbbi időszakban kiszorították az általuk ellenőrzött területek jelentős részéről, és jelenleg a közel-keleti ország mindössze 3 százalékát tartják felügyeletük alatt.
Szvejdában helyreállt a nyugalom - jelentette be később a tartományi kormányzó, de egy kisebb terület még a dzsihadisták kezén van a várostól északkeletre.
Az orosz külügyminisztérium véleménye szerint a szerdai roham a terroristák "kétségbeesését" bizonyítja a küszöbön álló végső vereségük láttán.
Felvételeket tett közzé a Golán-fennsík felett lelőtt szíriai vadászgépről az ISIS
Az ISIS szerdán feltöltött négy fotót az egyik szócsövének számító Nasir "hírügynökségre", azokon állítása szerint az Izrael által előző nap a Golán-fennsík felett lelőtt Szu-22-es szíriai vadászgép roncsai és egyik pilótájának holtteste láthatók
A felvételek hitelességét egyelőre nem erősítették meg hivatalos források. A Sky News Arabíja pánarab televízió azonban úgy értesült, hogy az eltalált vadászgép Szíria délnyugati, dzsihadisták uralta térségében zuhant le. Az egyik pilóta életét vesztette, míg társának hollétéről nem tudni. A térségben tevékenykedik az Iszlám Állammal szövetséges Hálid ibn al-Valíd Hadserege nevű, szintén dzsihadista szervezet.
A Jediót Ahronót című izraeli újság honlapja, a ynet kedden számolt be arról, hogy Izrael lelőtt egy szíriai vadászgépet a Golán-fennsík felett.
Az izraeli hadsereg szóvivőjének keddi közlése szerint a Szu-22-es szíriai vadászrepülő két kilométer mélyen berepült Izrael területére. Az izraeli légierő követte, majd két Patriot gyártmányú amerikai rakétával lelőtte. A vadászrepülő Szíria területén, a Jarmúk folyó völgyében zuhant le. A SANA szíriai állam hírügynökség katonai forrásokra hivatkozva azonban arról számolt be, hogy a lelövés pillanatában a gép szíriai légtérben, és nem az Izrael által megszállt fennsík felett repült.



