Az orosz és a magyar törvényhozás közötti együttműködés felélénkítését indítványozta Valentyina Matvijenko, az orosz Szövetségi Tanács elnöke, amikor találkozott Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével - jelentette pénteken az Interfax orosz hírügynökség Strasbourgból.
A két házelnök az Európa Tanács parlamenti elnökeinek tanácskozása alkalmából találkozott.
Matvijenko kezdeményezte, hogy október elejéig dolgozzanak ki „útitervet” - az orosz Állami Duma (szövetségi parlamenti alsóház) vasárnapi újraválasztása utáni időszakra - a két törvényhozás közötti kapcsolatok aktivizálása érdekében, és moszkvai látogatásra hívta meg Kövér Lászlót.
Az orosz szenátus elnöke rámutatott, hogy két ország között kialakult „nem egyszerű” helyzet ellenére a kétoldalú kapcsolatok fejlődnek és folytatódik a párbeszéd az orosz elnök és a magyar kormányfő között.
„Magyar érdekeltség esetén országunk kész lenne visszatérni az Országgyűlés magyar-orosz baráti tagozata látogatása megszervezésének kérdéshez” - mondta Matvijenko.
A szenátusi elnök szerint a két ország törvényhozóinak együtt kellene működniük az európai kontinensen jelentkező kihívásokkal és fenyegetésekkel szemben. Elmondta: Oroszország arra számít, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) 2017. januári ülésszakára visszanyeri közgyűlési jogosultságait és ebben kérte az Országgyűlés támogatását.
Matvijenko hangsúlyozta, hogy a PACE mind a 47 tagállamának egyenrangúnak kell lennie.
Konsztanytin Koszacsov, az orosz felsőház külügyi bizottságának elnöke az Interfaxnak kijelentette: arra számít, hogy az év végéig magyar parlamenti delegáció tesz viszontlátogatást Moszkvában. Emlékeztetett rá, hogy az orosz szenátus küldöttsége tavaly novemberben járt Budapesten.



