Biztosította elért területi nyereségeit az iraki hadsereg a Moszultól délre fekvő térségekben kedden, hogy később az Iszlám Állam uralta nyugati városrészek ellen vonuljon - közölte a hadműveletben részt vevő fegyveres erők parancsnokságának szóvivője.
Első alkalommal hatoltak be ellenzéki csapatok Deir-ez-Zór tartományba
Első alkalommal hatolt be Deir ez-Zór tartományba a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű, Washington támogatását élvező ellenzéki fegyveres ernyőszervezet az amerikai vezetésű szövetségesek Iszlám Állam-ellenes hadművelete keretében - közölte egy kurd katonai forrás. A kurd tisztségviselő elmondta: az SDF belépett a javarészt a terrorszervezet kezén lévő kelet-szíriai Deir-ez-Zór tartomány északi területeire, ahol egy sor települést sikerült elfoglalniuk az iszlamistáktól. A szíriai kurd milíciát is magába foglaló SDF keddi előrenyomulása részét képezi annak a február elején új szakaszába lépett hadműveletnek, amelynek célja, hogy teljesen körülzárják és elvágják Rakkát, az Iszlám Állam szíriai fellegvárát a dzsihadisták másik erősségének számító Deir-ez-Zór tartománytól, végül pedig elfoglalják magát a várost.
Jahja Raszúl dandártábornok elmondta: a kormányerők ellenőrzése alá került a stratégiai jelentőségű Abu Szaif magaslat is, ahonnan belátható a moszuli repülőtér, illetve a Hammám al-Alil útkereszteződés a városba vezető fő autópályán.
A harmadik napja tartó műveletek során eddig mintegy 123 négyzetkilométert szabadítottak fel Irak második legnagyobb városától délre a szóvivő tájékoztatása szerint.
A dandártábornok közölte: az iraki elitcsapatok is csatlakoznak a hadsereg és a biztonsági erők alakulataihoz, egyéb részletet azonban nem árult el a hadműveletről.
Az iraki állami televízió kedden felvételeket mutatott arról, hogy a légierő gépei bombázzák az iszlamisták állásait, járműveit és harcosait Moszul nyugati felében. Azt nem közölte a televízió, hogy mikor hajtották végre a légicsapásokat.
Értesülések szerint kedd délig hozzávetőleg egy tucat, fehér zászlót lengető civil menekült a biztonsági erők irányába.
Az iraki szövetségi rendőrség alakulatai hétfőn este foglalták el Abu Szaif települést a dzsihadistáktól. A dombtetőn fekvő kis helységben legalább négy, nagyobb járműbe szerelt pokolgéppel támadtak rájuk, és másik öt ilyen robbanószerkezetet semmisített meg a légierő.
Az AP amerikai hírügynökség szerint azzal, hogy az iraki kormányerők biztosítják a most elfoglalt területeket, előkészítik a hadművelet következő fázisát, vagyis behatolásukat Moszul sűrűn beépített, régi és szűk utcák által szabdalt belső kerületeibe.
A menekülők beszámolói szerint a nyugati kerületekben az ivóvíz és az élelem mellett hiánycikknek számítanak a gyógyszerek és a tüzelőanyagok is - jelentette az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kedden.
Matthew Saltmarsh, az UNHCR szóvivője szerint robbanásszerűen megnőttek az élelmiszerárak a városban, sok család bútorok és ruhadarabok elégetésével próbált felmelegedni a hidegben. A főbiztosság negyedmillió menekültre számít. "Nagyon aggódunk. Utcáról utcára fog folyni a harc és félő, hogy élő pajzsként fogják használni a lakosokat" - mondta Saltmarsh. Hozzátette: az UNHCR jelenleg a kilencedik menekülttábort építi, és egy továbbit is tervbe vett a várostól délre fekvő területeken.
A Világélelmezési Program (WFP) szóvivője szerint a szervezet 770 ezer embernek elegendő élelmiszert halmozott fel a helyszínen, és elkezdi annak szétosztását, amint a biztonsági helyzet lehetővé teszi azt.
A dzsihadista csoport 2014 júniusában vonta uralma alá a második legnagyobb iraki várost. Az iraki kormányerők és a velük szövetséges milíciák az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció légi támogatása mellett október 17-én indítottak támadást Moszul, az Iszlám Állam iraki fellegvára ellen. A keleti városrészt januárban sikerült felszabadítani, de a nyugati, mintegy 750 ezer civil által lakott területeket még mindig a terrorszervezet tartja hatalmában, és feltehetően robbanó csapdákkal és útszéli pokolgépekkel aknázta alá.



