Megszavazta az Európai Unió és Kanada között kötendő szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) támogatását a vallon parlament pénteken.
Paul Magnette vallon kormányfő bejelentése szerint a Belgium francia nyelvű régiójának parlamentje 58 igen és 5 elutasító szavazatával felhatalmazta a belga szövetségi kormányt az unió és Kanada között tervezett szabadkereskedelmi egyezmény aláírására. A szabadkereskedelmi megállapodást eredetileg a csütörtökre tervezett EU-Kanada csúcsértekezleten írták volna alá, a belgiumi Vallónia tartomány hetekig tartó vonakodása miatt azonban a belga szövetségi kormánynak nem volt meg a felhatalmazása az egyezmény aláírására, ezért a találkozót lemondták. A vallon régió vezetése főként az egyezményben szereplő jogorvoslati mechanizmus miatt nem járult hozzá a CETA aláírásához, mert úgy vélte, az lehetőséget ad arra, hogy a nagyvállalatok kikezdjék az uniós és a belga jogszabályi előírásokat, környezetvédelmi, egészségügyi, munkavédelmi, munkajogi normákat.
A belga regionális kormányzat végül csütörtökön megállapodott a brüsszeli központi kormánnyal az aláírás feltételeiről. Paul Magnette az egyezséget követően hangsúlyozta, "Vallónia rendkívül boldog, hogy meghallgatták a követeléseinket". Az Európai Unió másik huszonhét tagállama már korábban is kész volt aláírni a szabadkereskedelmi megállapodást, ahogyan a belga szövetségi kormány is, utóbbinak azonban az ország államberendezkedése miatt szüksége volt Vallónia beleegyezésére is. Sokan azzal vádolták a vallon vezetést, hogy belpolitikai célokra használja fel a vétójogát.
A CETA a várakozások szerint a vámok, illetve a gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató más akadályok lebontása révén elősegítené a növekedést és a munkahelyteremtést az Európai Unióban és Kanadában is. Az ellenzők szerint ugyanakkor az egyezmény általános deregulációt von majd maga után és korlátozza a nemzeti kormányok mozgásterét. Szakértők attól tartottak, hogy a CETA kudarca ellehetetlenítette volna az Egyesült Államokkal, illetve Japánnal készülő uniós szabadkereskedelmi megállapodást.
A német kormány munkahelyteremtést vár a CETA-tól
A munkahelyek megtartásához és új állások megteremtéséhez is hozzájárulhat a CETA - emelték ki pénteken Berlinben a német kormány tájékoztatóján. A berlini vezetés üdvözli, hogy a belgiumi szövetségi kormány és Vallónia tartomány kormányának megállapodásával megnyílt az út a CETA aláírása felé. Az egyezmény segítségével "az európaiak pozitív módon alakíthatják, formálhatják a globalizáció folyamatát", hiszen a fenntarthatóság elvére épül, és a kereskedelem szabadságát magas szintű szociális és környezetvédelmi előírások betartásához köti - húzta alá Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő.
A CETA nemcsak munkahelyek megtartásához, hanem sok új munkalehetőség megtemetéséhez is hozzájárulhat, mert igen kedvező helyzetbe hozza a tagállamokat Kanadában. Az uniós vállalkozások évente akár 470 millió eurót is megspórolhatnak annak révén, hogy megszűnik szinte valamennyi vám, és könnyebben hozzáférhetnek a kanadai állami beruházások, közbeszerzések piacához, valamint a szolgáltató szektorhoz és a befektetések piacához - mutatott rá a szóvivő. A CETA révén első alkalommal jön létre egy modern befektetésvédelmi rendszer, amely átláthatóan, nyilvánosan működő befektetési bíróságokon alapul - tette hozzá.
A német kormány szerint a megállapodás további erénye, hogy a regionális élelmiszeripari különlegességektől a kulturális sokszínűségen át a közszolgáltatásokig védi a társadalmi és ökológiai vívmányokat az EU-ban és Kanadában is.
A német sajtó sokkal kevésbé lelkes, mint a szövetségi kormány. Több pénteki kommentár szerint a belgiumi megállapodás után még sok akadályt le kell küzdeni a CETA életbe lépéséhez, a siker pedig egyáltalán nem biztos, és az egyezmény eddigi - a tárgyalások megkezdésétől számítva több mint hét éve tartó - története az EU tekintélyének súlyos csorbulását jelenti, mert kiderült, hogy a huszonnyolcak közössége talán még egy olyan kifogástalanul demokratikus, kulturálisan hozzá közel álló országgal sem tud szabadkereskedelmi szerződést kötni, mint Kanada.
A Die Welt című lap kiemelte, hogy a belgiumi egyezség után még 42 akadály áll a CETA életbe lépése előtt, hiszen ennyi regionális és nemzeti parlamentben kell még elfogadtatni az egyezményt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint könnyen lehet, hogy a belga szövetségi kormány és Vallónia megállapodása csupán elodázza a CETA kudarcát. A gond az uniós kereskedelempolitika szerkezetében van; a döntéseket nem azon a szinten hozzák meg, ahol ésszerű lenne, a tanulság pedig az, hogy vissza kell helyezni a döntés jogát arra a szintre, ahová tartozik. A kereskedelempolitika nyilvánvalóan EU-s hatáskör, az egységes belső piacból adódóan nem is lehet másként, vagyis a CETA nem tagállami és regionális parlamentekre tartozik, hanem az Európai Parlamentre - húzta alá a FAZ. Ugyanakkor komolyan kell venni az állampolgári aggodalmakat, ezt azonban az Európai Bizottság és - Németországot tekintve - a német kormány elmulasztotta, amivel a CETA és az annál sokkal fontosabb szerződés, az Egyesült Államokkal kötendő szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP) ellenzőinek kezére játszottak - írta a FAZ.



