A kenyai legfelsőbb bíróság érvénytelennek mondta ki csütörtökön a világ legnagyobb - Dadaab városban lévő - menekülttáborának bezárásáról hozott nairobi kormánydöntést, amelyet ha végrehajtanának, akkor szomáliaiak tízezrei kényszerülnének arra, hogy visszatérjenek kaotikus, háborús állapotok uralta hazájukba.
A kormánydöntés ellen a kenyai Nemzeti Emberi Jogi Bizottság (KNCHR) és a Kituo Cha Sheria nevű civilszervezet tett panaszt. A kormány fellebbezhet a határozat ellen.
"A különösen a szomáliai menekültek elleni irányuló kormánydöntés kollektív üldöztetésnek minősül, törvénytelen, diszkriminatív, és ezért alkotmányellenes" - szögezte le a határozatban John Mativo bíró, aki szerint a kormány a szomáliai menekültek kitoloncolásának elrendelésével megsérti nemzetközi jogi kötelezettségeit is.
A menekülteket, az emberi jogi szervezeteket, az ENSZ-t és a nyugati országokat meghökkentette a nairobi kormány tavaly májusi döntése, és több szervezet tiltakozott is ellene. A tábort eredetileg november végéig akarta bezáratni a kormány, de az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) kérésére és azon vád miatt, hogy a szomáliai menekülteket csak erőszakkal lehetne hazaszállítani, elhalasztotta a határidőt idén május 21-ére.
A szomáliai határ mentén elterülő dadaabi táborban most 256 ezer menekült él. A legtöbbjük szomáliai, aki 1991-től kezdődően menekült Kenyába a polgárháború, a szélsőséges iszlamisták zsarnokoskodása, kegyetlenkedései, illetve a gyakran előforduló szárazság, az éhínség elől. A kenyai kormány arra hivatkozva határozta el a tábor bezárását, hogy az al-Shabaab szomáliai iszlamista milícia a táborban tervezte meg a nairobi Westgate bevásárlóközpont ellen 2013-ban, és a Garissa egyetem ellen 2015-ben végrehajtott terrorista támadást, bár erre vonatkozó bizonyítékokat nem hozott nyilvánosságra.



