Lembergben robbantott a Jobb Szektor

Kijevig nyúlnak a cigarettacsempészet szálai

Külföld
  • 2015.07.14. - 23:46

Miközben Munkács környékén folytatódik a hajsza a Jobb Szektor (PSZ) szombaton gyilkoló tagjai után, tegnap Lembergben robbantottak két rendőrőrs mellett. A belügyminisztérium szerint e mögött is szélsőséges szervezet tagjai állnak, ugyanakkor a szervezet egésze ellen Kijev továbbra sem lép fel.

ukrán nemzeti gárda 20150714
Az ukrán nemzeti gárda járőrözik a munkácsi ellenőrzőponton (Fotó: MTI - Nemes János)

A Jobb Szektor mintegy tíz fegyveresét kerítették be Kárpátalján – közölte tegnap Olena Hitljanszka, az Ukrán Biztonsági Szolgálat szóvivője. „Állandóan tárgyalunk velük, lezártuk a környéket, ahol ezek az emberek tartózkodnak. Követeljük, hogy tegyék le a fegyvert, és adják meg magukat, szavatoljuk számukra ügyük tisztességes és tárgyilagos kivizsgálását, beleértve azokat a körülményeket, amelyek az ismert eseményekhez vezettek”.

Közben azonban a PSZ bázisának számító Lembergben két rendőrőrs mellett robbantottak, az épületek ajtajára kézigránátokat erősítettek fel. Két rendőr kórházba került, mindkettő állapota súlyos. Az ukrán belügyminisztérium közleménye szerint kapcsolat van a lembergi robbantások és a hét végén Munkácson kirobbant fegyveres konfliktus között. Lembergben vasárnap a Jobb Szektor egyik csoportja a városból Kárpátalja felé vezető úton blokkposztot épített, s megállítja az arra haladó, általuk gyanúsnak vélt járműveket. A cél: megakadályozni, hogy belügyi egységek jussanak el Munkácsra. Kijev elítéli a tevékenységüket, de egyelőre semmi látszata annak, hogy bárki komolyan venné Petro Porosenko elnök utasítását a „nem hivatalos fegyveres csoportok” azonnali ártalmatlanításáról. A Jobb Szektort vezető Dmitro Jaros ellenben a belügyminiszter és a kárpátaljai vezetők leváltását követeli, és szervezete fronton lévő egységeinek Kijevbe vezénylésével fenyegetőzik.

„A Kárpátalján folyó cigarettacsempészéshez, amely miatt a munkácsi fegyveres konfliktus kirobbant, köze van az Ukrán Állami Határőrszolgálat parancsnoka befolyásos fiának” – jelentette ki Musztafa Najem parlamenti képviselő. Az ismert tényfeltáró újságíró szerint „a Jobb Szektor emberei négy dollárt kaptak a határon átcsempészett minden egyes láda cigaretta után, de egyszer csak a csempészek valamelyike bejelentette, hogy megegyeztek Kijevvel”.


Ukrán bagó

Miért következett be a munkácsi cigarettaháború, a tegnapi lembergi robbantássorozat, és miért olvastunk már korábban, és gyaníthatóan fogunk a jövőben is hasonló hírekkel találkozni? A válasz keserűen egyszerű: mert Ukrajna évtizedek óta korrupt, nyilvános és alvilági oligarchák irányította ország. Majdan óta ez a helyzet csak romlott, egy világháború megvívásához elegendő fegyver áramlott az országba. Ezek egy része pedig magánhadseregeknél, pártok fegyveres alakulatainál kötött ki. Jelenleg Ukrajnának nincs számottevő ipari termelése, a kormányzat nyugati segélyekből él. S ezeken az euró- és dollármilliárdokon Petro Porosenko elnök, Arszenyij Jacenyuk kormányfő és szűk környezete osztozik. Mindenki másnak marad a feketepiac, az alvilág. Ezért vannak a bandaháborúk, amelyekben benne vannak tábornokok, hivatalnokok és honatyák, a Jobb Szektor náciszerű „forradalmárjai” és a szervezett alvilág. Mit lehet ez ellen tenni? Kijev levált és kinevez, ígér és fenyeget, de magán a rendszeren nem tud és talán nem is akar változtatni. Brüsszel erejéből csak arra telik, hogy csúnyán nézzen, ha az általa adott pénzeket túl nyilvánvalóan nyúlják le, ha túl sok a vér, és semmibe veszik az européer kötelezettségeket Kijevben. Washington még ennyit sem tesz, számára az Oroszország elleni biztos hídfőállás kiépítése bármilyen pénzt és félrenézést megér. S mit tehetnek az ukránok? Csinálnak egy újabb Majdant, vagy egyszerűen otthagyják az egészet. A liberális Nyugat úgy is szereti a migránsokat, akiket maga teremt…

Reklám