Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette szerdán az ENSZ genfi leszerelési konferenciáján, hogy Szíria felszámolta és nemzetközi ellenőrzés alá helyezte vegyifegyver-készletét, abszurd a vád Bassár el-Aszad kormánya ellen, hogy még mindig használja ezeket.
Kijutott egy csoport az ostromlott területről
Polgári lakosok egy "nagy csoportja" hagyta el a szíriai Kelet-Gútát a humanitárius tűzszünet alatt - jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán Moszkvában, a Sebastian Kurz osztrák kancellárral folytatott tárgyalásai után tartott közös sajtóértekezleten. Kelet-Gúta és Damaszkusz között az orosz légierő által támogatott szíriai kormányhadsereg szerdán 9 és 14 óra között második alkalommal tartott humanitárius tűzszünetet, és nyitott folyosót a távozni akaró civilek számára. Az orosz elnök azt hangoztatta, hogy Kelet-Gútában sok terrorista van, akik Damaszkusz elővárosi térségét bázisként használják a környező területek elleni tüzérségi támadáshoz.
Az Egyesült Államok és szövetségesei rendszeresen felhozzák ezt a vádat, és eszközként használják Szíria-ellenes politikájukban - tette hozzá.
Ezt megelőzően ugyanis Robert Wood, az Egyesült Államoknak a leszerelései ügyekkel foglalkozó nagykövete azt mondta a konferencián újságíróknak: Oroszország mint a szíriai vegyi fegyverek felszámolására Damaszkusz által tett ígéret kezese, megszegte vállalását. "Oroszország rossz oldalra állt, mert lehetővé teszi a szíriai kormányerők számára, hogy használják az ország vegyi fegyvereit" - szögezte le.
Wood egy kérdésre válaszolva megerősítette azt a sajtójelentést, miszerint Észak-Korea olyan alapanyagokat szállított a szíriai kormánynak, amelyeket akár vegyi fegyverek gyártásához is használhattak.
A The New York Times című lap egy ENSZ-jelentésre hivatkozva írta kedden, hogy a phenjani rezsim legalább 40 szállítmányt küldött Szíriába 2012 és 2017 között, amelyek polgári és katonai célra is felhasználható anyagokat - a többi között saválló csempéket, szelepeket és hőmérőket - tartalmaztak. Emellett észak-koreai rakétatechnikusokat láttak ismert szíriai vegyifegyver- és rakétalétesítményekben.
Lavrov kijelentette még a konferencián, hogy a Kelet-Gútát ellenőrzésük alatt tartó lázadók nem teszik lehetővé a kijelölt tűzszüneti órákban, hogy a segélyszervezetek kimenekítsék az enklávéból a sebesülteket és a betegeket, valamint segélyt szállítsanak az ott élő civileknek a Moszkva és Damaszkusz által közösen kijelölt "humanitárius folyosón", és a lázadók továbbra is lövik Damaszkuszt. Hozzátette a lázadókra utalva, hogy Oroszország mindvégig támogatni fogja a szíriai hadsereget a "terrorista veszély" felszámolására. A legfontosabb most már Szíriában, hogy minden fél tartsa be a 30 napos tűzszünetet, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa követelt szombati határozatában.
Lavrov Genfben tárgyalt Staffan de Misturával, az ENSZ szíriai különmegbízottjával, majd utána újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy Szíriában a háború már csak a "terroristáknak" lesz rosszabb ezután, azoknak, akiket az Egyesült Államok vezette koalíció "akarva-akaratlanul már régóta megkímél". "Sokszor felvetettük már ezt az ügyet az amerikaiaknak, de nem kaptunk rá hitelt érdemlő választ" - jelentette ki Lavrov. Megértek a feltételek arra, hogy újrainduljon a szíriai politikai átmenet folyamata. Misturával éppen az új szíriai alkotmányról elkezdendő valódi munkáról beszélt - jegyezte meg.
Az orosz külügyminiszter azzal vádolta még az Egyesült Államokat a konferencián tett felszólalásában, hogy "nem stratégiai nukleáris fegyvereket tart rendszerben Európában", és ezzel megsérti a két fél közötti nukleáris megállapodásokat.
"A NATO azon tagjai is, amelyek nem nukleáris hatalmak, részt vesznek ezen nem stratégiai nukleáris fegyverek használatának elsajátításában. Mindenki tudja, hogy ez azt jelenti: az amerikai erők felkészítik az európai hadseregeket ezeknek a taktikai nukleáris fegyvereknek a bevetésére Oroszország ellen. Oroszország nem telepített ilyen fegyvereket Európába, hanem saját területén, raktárakban tartja ezeket. Az ilyen típusú fegyvereknek a készenlétben tartása Európában nem csupán a hidegháború egyik eleme, hanem egy agresszív álláspont. Remélem, hogy az európai polgárok ellenezni fogják, hogy az országaikban tömegpusztító fegyverek álljanak készenlétben" - mondta.
Az Európai Unió a tűzszünet betartására szólítja fel a résztvevőket
Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a 30 napos szíriai tűzszüneti egyezmény betartására szólította fel Oroszországot, Iránt és Törökországot, illetve arra, hogy tegyék lehetővé a humanitárius segélyszállítmányok eljutását a rászorulókhoz.
Federica Mogherini a szerdán nyilvánosságra került, két nappal ezelőtti levelében arra szólította fel a három állam külügyminiszterét, hogy tegyenek meg mindent a harcok beszüntetése, a szíriai nép védelme és a humanitárius hozzáférés megteremtése érdekében.
A tűzszünet lehetőséget teremtene a béketárgyalások előmozdítására - vélekedett a főképviselő, aki a levelet megküldte az uniós tagországok külügyminisztereinek, illetve az ENSZ főtitkárának is.
"Az Európai Unió továbbra is minden rendelkezésére álló politikai és humanitárius eszközt mozgósítani fog" - írta Mogherini.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szombaton elfogadott határozatában 30 napos azonnali tűzszünetre szólított fel Szíriában, hogy a segélyszállítmányok eljuthassanak az ostromlott Kelet-Gútába. Ez azonban nem vonatkozik az Iszlám Állam és más terrorszervezetek elleni harcokra, ami szakértők szerint félreértésekre adhat okot, miután a damaszkuszi vezetés terrorcsoportoknak tekinti a nyugati országok által támogatott felkelőket is, a fegyvernyugvás tiszteletben tartása így esetlegesnek tűnik.



