A szíriai tűzszünet újjáélesztése a konfliktusban érintett minden résztevőtől függ, nem csak az egyoldalú orosz engedményektől - jelentette ki szombaton egy tévéműsorban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
A politikus a Vesztyi orosz állami televíziónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a tűzszünet felélesztéséről együttesen kell határozni. Oroszország és az Egyesült Államok szeptember 9-én állapodott meg a szíriai békefolyamatról. Ebben szerepelt az egész országra kiterjedő tűzszünet bevezetése, a humanitárius segélyek eljuttatásának jobb megoldása, az orosz-amerikai hadműveletek indítása az Iszlám Állam dzsihadista és az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet szíriai szárnyának számító, eddig an-Nuszra Frontként ismert csoportosulás ellen. A tűzszünet egy héttel bevezetése után összeomlott, amikor egy humanitárius segélyszállítmányt megtámadtak és húsz ember meghalt.
Washington Moszkvát tartja felelősnek az ENSZ-konvoj elleni légitámadásért. Az orosz külügyi tárca vezetője az ENSZ BT ülésén arról beszélt. hogy az ENSZ-konvojt ért támadás helyszínének körzetében az an-Nuszra Front hajtott végre támadást, nem Oroszország. Ezzel összefüggésben alapos kivizsgálást kezdeményezett. Mint mondta, első lépésként mutassák be a bizonyítékul szolgáló lőszereket.
Közben a Szíria északi részén fekvő Aleppóban szombaton is heves harcok folytak. A kormányerők harci gépei súlyos csapást mértek a város felkelők ellenőrizte negyedeire - közölték segélymunkások, akik szerint az Oroszország által támogatott damaszkuszi rendszer nagyobb hadműveletet indított az egész város visszavételére.
A lakosok elmondták, hogy a háború kezdete óta a leghevesebb bombatámadása érte a várost az elmúlt két napban. Az Aleppó keleti, 250 ezer ember lakhelyének számító, a felkelők felügyelete alatt álló terület négy részét érték légicsapások.
Szombaton huszonöt civil vesztette életét a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint. Az emberek sorban álltak, amikor bomba csapódott Busztan al-Kaszr negyedben a piacra. Az OSDH úgy tudja, hogy a heves bombázások eredményeképpen a kormányerők Aleppótól északra, Hadarat településnél elfoglalták a felkelők egy táborát.
Szíriai külügyminiszter: Szándékos volt a kormányerők elleni légicsapás
Hiába állítja Washington az ellenkezőjét, az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció szándékosan mért légicsapást szíriai kormányerőkre a múlt hét végén - jelentette ki szombaton New Yorkban Valíd Moallem szíriai külügyminiszter az ENSZ Közgyűlésének általános vitájában. A szíriai diplomácia vezetője azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy az Iszlám Állam és más terrorszervezetek "tettestársa". Moallem hangsúlyozta, a katonai előrenyomulásnak köszönhetően a damaszkuszi rezsim most minden eddiginél jobban bízik abban, hogy végleg sikerül győzelmet aratnia "a terrorizmus elleni harcban" Oroszország, Irán és a libanoni Hezbollah segítségével.
Ennek ellenére Damaszkusz elkötelezett az ENSZ égisze alatt zajló békefolyamat mellett - tette hozzá a külügyminiszter. Ennek két feltétele van: egyrészt fokozni kell a terrorizmus elleni fellépést, és lehetővé kell tenni, hogy a szíriaiak Szírián belül, párbeszéddel döntsenek az ország jövőjéről. Moallem leszögezte, hogy a Nyugat által támogatott "mérsékelt, fegyveres ellenzék" tagjai "terroristák", akik nem kevésbé barbár bűnöket követtek el szíriaiak ellen, mint az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vagy az al-Kaida.
Közben a szíriai kormányerők tovább szorították a gyűrűt Aleppó városa körül, és újabb területet foglaltak el az ellenzéki fegyveresektől a város peremén. A helyiek a konfliktus leghevesebb bombázásairól számoltak be az elmúlt napokban.
"Aleppót eltörlik a Föld színéről. Az elmúlt hat évben még soha nem lőtték ennyire a várost, sem tüzérséggel, sem harci gépekkel, sem rakétákkal" - mondta szombaton Mohammed Abu Dzsaafar igazságügyi szakértő a városból.
A városban már vezetékes víz sincs. A támadásoknak a londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint legkevesebb 32 halálos áldozata volt. Helyi civilek csak szombaton 49 halottról számoltak be. Az OSDH adatai szerint a tűzszünet összeomlása óta több mint 170-en haltak meg a városban, köztük 26 gyerek.



