Őrizetbe vett az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSzB) a Krím félszigeten egy férfit és egy nőt, akik a gyanú szerint Kijev megbízásából kémkedtek a fekete-tengeri orosz flotta létesítményeinél.
Két orosz állampolgárról van szó, akik katonai szolgálatot teljesítettek a Krím félszigeten, és közben államtitoknak minősülő információkat gyűjtöttek és adtak tovább az ukrán titkosszolgálatnak a fekete-tengeri orosz flotta egységeinek tevékenységéről - részletezte az FSzB pénteken kiadott közleményében. Anna Szuhonoszova és Dmitrij Dolgopolov ellen hazaárulás vádjával eljárás indult.
Egy ukrán katonai szóvivő viszont azt állította az AFP francia hírügynökségnek, hogy Dolgopolov 2014-ben az ukrán hadsereg egyik parancsnoka volt a Krím félszigeten, de a hatalomváltáskor azonnal átállt a területet elcsatoló oroszokhoz. A szóvivő elmondta: személyesen ismerte a férfit, aki szerinte tettével elárulta Ukrajnát és az ukrán hadsereget.
Oroszországban az utóbbi időben egyre több ukránt vesznek őrizetbe kémkedés vagy szabotázs gyanújával. A Krím félszigeten legutóbb augusztusban fogtak el egy férfit, aki az orosz hatóságok szerint az ukrán titkosszolgálat ügynökeként "szabotázsakciókra" készült.
Oroszország 2014-ben megszállta a Krímet, ahol a nemzetközi közösség által el nem ismert népszavazást tartottak, majd Oroszország elcsatolta az Ukrajnához tartozó területet, ami miatt a nemzetközi közösség számos büntetőintézkedést léptetett életbe Oroszországgal szemben.



