Irán az amerikai szankciók eltörlését sürgette a hágai Nemzetközi Bíróságon

Pompeo: Washingtonnak szuverén joga intézkedéseket hozni Teheránnal szemben

Külföld
  • 2018.08.27. - 16:41

Irán az Egyesült Államok által augusztus elején ismét életbe léptetett szankciók azonnali eltörlését sürgette a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróság hétfői meghallgatásán.

"A büntetőintézkedések igazságtalanok és károsak, ártanak az iráni gazdaságnak, így milliókat taszítanak szegénységbe" - jelentette ki Mohszen Mohebi, a teheráni kormány jogi képviselője a hágai Békepalotában tartott ülésen, "leplezetlen gazdasági agresszióval" vádolva meg az Egyesült Államokat.

Beadványában Irán annak megállapítására kérte az ENSZ elsődleges bírói szervét, hogy Washington megsértette az iszlám köztársasággal szembeni kötelezettségeit, s arra, hogy ezért szólítsa fel az amerikai kormányt a korlátozások késedelem nélküli feloldására. Teherán emellett azt is szeretné elérni, hogy az Egyesült Államok nyújtson teljes körű kártérítést a "jogsértés" miatt.

Irán július közepén fordult a hágai törvényszékhez arra hivatkozva, hogy Washington megsértette a két állam közötti, kevéssé ismert 1955-ös barátsági szerződést.

A bírói testület elnöke a későbbi döntés tiszteletben tartására szólította fel az Egyesült Államokat, amely ugyanakkor írásos beadványában úgy vélekedett, hogy a Nemzetközi Bíróságnak nincs joghatósága az ügyben, az Irán által kifogásolt kérdésekre pedig nem vonatkozik a szóban forgó szerződés. A négynapos meghallgatás kedden folytatódik, akkor az amerikai kormány képviselője fogja ismertetni az érveit. Szakértők szerint az ítélet egy hónapon belül várható.

Donald Trump amerikai elnök májusban bejelentette: országa egyoldalúan felmondja az iráni nukleáris programról 2015-ben aláírt többhatalmi megállapodást, és újra életbe lépteti a felfüggesztett szankciókat. Az egyezmény többi aláírója arra az álláspontra helyezkedett, hogy kitart a szerződés mellett, amíg Irán is így tesz.

A korlátozásokat két szakaszban vezetik be. Az első augusztus elején vette kezdetét, és az iráni gazdaság több ágazatát érinti. A novemberben életbe lépő második szakasz elsősorban az iráni energetikai szektort célozza, embargóval sújtva az olajexportot.

Pompeo: Washingtonnak szuverén joga intézkedéseket hozni Teheránnal szemben

Washingtonnak szuverén joga intézkedéseket hozni Iránnal szemben - szögezte le közleményében Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hétfői reakciójában.

Közleményében az amerikai diplomácia irányítója leszögezte: a kereset lényegében Irán kísérlete arra, hogy beavatkozzék az Egyesült Államok politikájába, illetve megkérdőjelezze törvényes jogát döntések meghozatalára, köztük az amerikai nemzet biztonságát védő szankciók ismételt meghozatalára.

Mike Pompeo hangsúlyozta: az Egyesült Államok megvédi érdekeit Irán jogszerűtlen követeléseivel szemben és továbbra is együttműködik szövetségeseivel, hogy gátat vessen az iráni rezsim destabilizáló törekvéseinek a térségben, és meggátolja a terrorizmus támogatását.

Az amerikai külügyminiszter leszögezte azt is, hogy Washington mindent megtesz annak érdekében, hogy Irán ne tehessen szert atomfegyverre, sem most, sem a jövőben.

Reklám