Harmadik napja lőnek Donyecknél

Mogherini az avgyijivkai harcok azonnali beszüntetésére szólít fel - Kijev az ENSZ BT összehívását kérte

Külföld
  • 2017.01.31. - 12:32

A kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok kedden is nehéztüzérséggel lőtték a Donyeck melletti, ukrán ellenőrzésű Avgyijivka települést, ahol a harmadik napja tartó heves harcok következtében megszakadt az áramellátás, nincs sem ivóvíz, sem fűtés - közölte Pavlo Zsebrivszkij Donyeck megyei kormányzó kedden a Facebook-oldalon.

Kijev az ENSZ BT összehívását kérte
Petro Porosenko ukrán elnök utasította kedden Kosztyantin Jelisejevet, az elnöki hivatal helyettes vezetőjét, hogy haladéktalanul kezdeményezze a világszervezet Biztonsági Tanácsánál a Donyec-medencei fegyveres konfliktus kiéleződésének megvitatását. Olof Skoog, a nem állandó BT-tag Svédország januárban elnöklő ENSZ-nagykövete megerősítette, hogy a tanács Kijev kérését jóváhagyva még aznap zárt ülésen vitatja meg a kialakult helyzetet.  "Jelen helyzetben, amikor orosz fegyveresek hosszú idő eltelte után ismét Grad rakéta-sorozatvetőkkel és más nehéztüzérségi fegyverekkel lövik a civil lakosságot és az ukrán katonák állásait, annak, aki a nyelvére veszi az Oroszországgal szembeni szankciók eltörlését, mi kell még ahhoz, hogy az agresszort felelősségre vonják?" - tette fel a kérdést az ukrán elnök. Hangsúlyozta, hogy Kijev minden nemzetközi fórumot igénybe vett a fegyvernyugvás elérése érdekében, beleértve az ukrajnai válságot megfigyelő EBESZ felhívását a helyzet megvitatására és a minszki összekötő csoport tanácskozásának kezdeményezését. Kijev tájékoztatta továbbá a konfliktus súlyosbodásáról az Egyesült Államokat, az Európai Uniót és a NATO-t is - fűzte hozzá Porosenko. 

Olekszandr Motuzjanik, az ukrán védelmi minisztérium szóvivője kijevi sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy az elmúlt napban a kelet-ukrajnai harcok övezetében összesen három ukrán katona vesztette életét - közülük kettő az avgyijivkai harcokban -, továbbá 24-en sebesültek meg. A szóvivő helyesbítette korábbi jelentését, közölve, hogy január 29-én nem öt, hanem négy ukrán katona esett el. 

A Donyeck megyei kormányzó szavai szerint az avgyijivkai lakásokban alig 16-17 Celsius-fok van. Bejelentette, hogy szükségállapotot hirdettek a településen. A megye ukrán ellenőrzésű részén koordinációs központot hoztak létre a városvezetés tagjai, valamint rendfenntartók, mentést végzők és helyi vállalatok képviselőinek részvételével.

Egyes hírforrások szerint Avgyijivka egy részéből buszokkal megkezdték a lakosság kimenekítését. Zsebrivszkij később pontosított, miszerint az intenzív osztályokon fekvő betegeket és a rokkantakat evakuálták eddig, a város nagyszabású kiürítéséről egyelőre nem született döntés, de felkészültek erre is. Avgyijivkának jelenleg körülbelül 12 ezer lakosa van. Közben kijevi értesülések szerint a szakadárok ellenőrizte Donyeck egyik bányájában megszakadt az áramellátás, és 203 bányász a mélyben rekedt. A szakadár Donyecki Népköztársaság katasztrófavédelmi "minisztériuma" később közölte, hogy a mentést végzők valamennyi bányászt épségben a felszínre hozták. 

A kijevi hadműveleti parancsnokság keddi közlése alapján a szakadárok az elmúlt napban 71-szer lőtték a frontvonal mentén az ukrán katonák állásait. A parancsnokság tűzszünetet ajánlott a szemben álló feleknek, hogy elvihessék a korábbi rohamokban elesett fegyvereseik holttesteit, a szakadárok azonban erre még nem adtak választ. A megye kormányzója arról számolt be, hogy a déli órákban is folytatódtak az Avgyijivka elleni szakadár támadások. 

Zorjan Skirjak, az ukrán belügyminiszter tanácsadója Facebook-oldalán felderítési értesülésekre hivatkozva azt írta, hogy az elmúlt három napban mintegy 80, elesett "orosz katona és donyecki terrorista" holttestét szállították a szakadár ellenőrzésű megyeszékhely halottasházaiba. 

Eduard Baszurin, az önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaság egyik katonai vezetője saját erőinek felderítési információira hivatkozva viszont azt állította a DAN szakadár hírügynökségnek, hogy az elmúlt két napban a kijevi jelentésekkel ellentétben valójában 78 ukrán katona esett el és 76 sebesült meg. 

Az ukrán sajtóhírek alapján Avgyijivka azért stratégiai jelentőségű, mert a településen át fut az egyetlen út, amely összeköti a szakadárok által uralt Donyeck és Horlivka városát. Az út egy része viszont az említett településnél ukrán ellenőrzés alatt áll.

Moszkva: Kijev azonnal hagyjon fel a fegyveres provokációval

Oroszország felszólította kedden a kijevi vezetést, hogy azonnal vessen véget a fegyveres provokációnak a Donyec-medencében - közölte a moszkvai külügyminisztérium. "Felszólítjuk az ukrán vezetést, hogy azonnal hagyjon fel a fegyveres provokációval a Donyec-medencében, tartsa be az érvényben lévő fegyverszüneti egyezményeket, és végre lásson hozzá a minszki megállapodások rendelkezéseinek, köztük a fennálló problémák politikai vetületeit érintő rendelkezéseknek a felelősségteljes végrehajtásához" - olvasható a minisztérium közleményében. Az orosz külügyi tárca azzal vádolta meg Kijevet, hogy makacsul katonai megoldást keres a konfliktusra, illetve provokációk révén akarja a kelet-ukrajnai válságot továbbra is nemzetközi politika napirendjén tartani. A közlemény hangsúlyozta, hogy a kelet-ukrajnai válságövezet humanitárius és ökológiai katasztrófa szélén áll.

A tárca hangsúlyozta: Moszkva arra számít, hogy Ukrajna partnerei rábírják majd Kijevet, hagyjon fel azokkal a próbálkozásaival, hogy katonai revánsot vegyen a Donyec-medencéért, és papírkosárba dobja a minszki megállapodásokat. A kialakult feszültség gyors enyhítése érdekében pedig operatív lépéseket várnak az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai megfigyelő missziójától - tette hozzá az orosz külügyminisztérium.

Mogherini az avgyijivkai harcok azonnali beszüntetésére szólít fel

A kelet-ukrajnai Avgyijivkánál zajló összecsapások azonnali leállítására és tűzszünetre szólított fel kedden Frederica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Mogherini közölte: az ukrán és szakadár erők között az utóbbi napokban fellángolt Avgyijivka körüli harcok, valamint a nagy számú halálos áldozatot követelő, tiltott nehézfegyverekkel végrehajtott tüzérségi támadások nemcsak a minszki megállapodások égbekiáltó megsértése, de komoly veszélynek teszik ki a polgári lakosságot is. Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője sürgette az ellenségeskedések azonnali leállítását, hogy lehetőség nyíljon a megsemmisített infrastruktúra helyreállítására. Mogherini emellett követelte, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelő missziója teljes és korlátlan hozzáférést kapjon (a különböző helyszínekhez) a konfliktusövezetben.

Az EBESZ soros elnökségét betöltő Ausztria szintén aggodalmát fejezte ki a harcok fokozódása, valamint annak a civil lakosságra gyakorolt hatása miatt. Az EBESZ elnöksége emellett hangsúlyozta, elfogadhatatlan, hogy az Avgyijivka és Jaszinuvata települések körüli harcokban nemcsak a szembenálló felek szenvedtek el veszteségeket, hanem civilek is meghaltak. A Bécsben kiadott közlemény felhívja a figyelmet arra is, hogy a frontvonal mindkét oldalán szenved a polgári lakosság, szinte teljesen megszűnt a ivóvízellátás, az áram- és a fűtésszolgáltatás.

Thorbjorn Jagland, a demokrácia és az emberi jogok betartása felett őrködő Európa Tanács főtitkára is hangot adott mélységes aggodalmának, és felszólította a harcoló feleket, hogy vessenek véget az elharapódzó erőszaknak, amely emberek halálához és a humanitárius helyzet súlyosbodásához vezet.

 


Reklám