Elhunyt Simon Peresz

Az egykori államfő kilencvenhárom éves volt

Külföld
  • 2016.09.28. - 07:27

Kilencvenhárom éves korában elhunyt Simon Peresz Nobel-békedíjas volt izraeli államelnök és miniszterelnök - közölte szerdán hajnalban az izraeli hivatalos hírügynökség. Barack Obama amerikai elnök már jelezte részvételét a temetésen, számos állam- és kormányfő méltatta az elhunyt politikust.

Az elsők közt politikai ellenfele, Benjámin Netanjahu miniszterelnök nyilvánított részvétet Simon Peresz családjának szerettük halála után. A helyi médiában a politikai oldaltól függetlenül méltatják "Izrael utolsó alapító atyjának" életművét a politikusok és más közéleti szereplők. 

A megszólalók kiemelték Peresz mindig a jövőbe tekintő világnézetét, hogy idős korában is a technológiai újítások és változások foglalkoztatták, és hangsúlyozták, hogy emellett a palesztinokkal való megbékélés ügye érdekelte hasonló mértékben egészen hosszú élete végéig. 

Naftali Bennet oktatási miniszter utasította az iskolákat, hogy szerdán Pereszről való megemlékezéssel kezdjék a tanítást, délelőttre rendkívüli kormányülést hívtak össze az emlékére, majd összeül a péntek délelőttre kitűzött temetés ügyeit intéző kormánybizottság, amely a családdal közösen meghatározza a szertartás részleteit. 

Reuven Rivlin államelnök ukrajnai utazását megszakítva visszatért Izraelbe, ahol a péntekre várható gyászszertartást Jichák Rabin egykori miniszterelnök 1995-ös temetéséhez hasonlítják, amelyre az egész világról Jeruzsálembe sereglettek az akkori vezetők. 

A Hamász bűnözőnek nevezte Simon Pereszt, a Palesztin Hatóság még nem reagált. Számi Abu Zuhri, a Hamász egyik szóvivője szerint: "A palesztin nép örül e bűnöző halálának. Simon Peresz volt az utolsó élő izraeli tisztségviselő a megszállás kitervelői közül, halála egy korszak végét és a gyengeség egy új korszakának kezdetét jelzi e megszállás történetében."

 

Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke súlyos veszteségnek nevezte Simon Peresz halálát. Szerinte Peresz bátor partner volt a békeerőfeszítésekben, halála pedig az emberiség és a térség békéje szempontjából is súlyos veszteség. 

Reggel sajtótájékoztatót tartottak a Tel-Aviv melletti Siba kórházban, ahol az orvosok nevében veje és családi orvosa, Rafi Valden közölte, hogy Peresznek élete utolsó két hetében, agyvérzése után nem voltak fájdalmai, s korábban mindvégig igen aktív életet élt, dolgozott is, és külföldi rendezvényeken szólalt fel. A sajtótájékoztatón fia, Hemi Peresz a család nevében köszönetet mondott a kórház személyzetének az utolsó hetekben nyújtott áldozatos munkájukért. Peresz végakaratának megfelelően egy rászorulónak adományozták szemének kötőhártyáját, de ezt a nyolcvan évesnél idősebb szervadományozók szabályai szerint csak ideiglenesen használják fel.

Renkívüli gyászülést tartott az izraeli kormány

Simon Peresz, a kilencvenhárom éves korában elhunyt Nobel-békedíjas volt izraeli államelnök elérte célját, népe szolgálatát - mondta az izraeli kormány délelőtti rendkívüli gyászülésén Benjámin Netanjahu miniszterelnök. "Ez Izrael első napja Simon Peresz nélkül" - kezdte Netanjahu a világhírű államférfi elhunyta miatt összehívott rendkívüli kormányülést az egyperces néma főhajtás után. Kijelentette, hogy a köztük lévő nézetkülönbségek ellenére az idő előrehaladtával egyre jobban tisztelte és szerette Pereszt. 

"Simon Peresz legnagyobb vezetőink közé tartozott, aki különleges eredményeket ért el. Dávid Ben Gurion, Izrael első miniszterelnöke oldalán jelentős döntésekkel járult hozzá erősödésünkhöz mind a nyilvános, mind a bizalmasan kezelendő területeken" - mondta Netanjahu. Ezzel a megjegyzéssel Peresz meghatározó szerepére utalt egyebek között a külföldi források szerint atomfegyverek gyártását lehetővé tevő dimonai atomlétesítmény létrehozásában. "Mindig békejobbot nyújtott a történelmi kiegyezésre szomszédaink felé, s arra tanított, hogy akkor se essünk kétségbe, ha késlekedik a megbékélés, ne adjuk fel a reményt, és folytassuk a cselekvést"- tette hozzá Netanjahu.

A megemlékezés után a kormány a pénteki temetés ügyeivel foglalkozott. Rendkívüli biztonsági intézkedésekkel készülnek a rendezvényre, ugyanis a világ számos vezetője jelezte részvételi szándékát. 

Részvétét fejezte ki Áder János

A köztársasági elnök szerint Peresz távozásával egy "kiváló politikai vezetőt", egy "igazi államférfit" veszített el az izraeli nép. A Reuven Rivlin izraeli államfőnek küldött távirat szerint Áder János mély szomorúsággal értesült Simon Peresz haláláról, amely miatt őszinte részvétét fejezte ki Rivlinnek, az elhunyt családjának és Izrael népének. "Népe egy kiváló politikai vezetőt és egy nagyszerű álmodozót veszített el, aki egész életét Izrael ügyének szentelte és keményen dolgozott honfitársai jólétéért, valamint az izraeli és a szomszédos népek közötti tartós béke biztosításáért. Elnökként és kormányfőként igazi államférfi volt, aki nemzetét a nehéz történelmi időkben is állhatatosan irányította" - olvasható a magyar államfő részvéttáviratában.

Külföldi politikusok sora méltatta az egykori államfőt

Számos külföldi politikus reagált máris Simon Peresz halálára, és egybehangzóan méltatták a Nobel-békedíjas korábbi izraeli államfőnek és miniszterelnöknek a béke melletti elkötelezettségét.

"Kihunyt egy láng, de a remény, amelyet nekünk adott, örökké élni fog. Simon Peresz Izraelnek, a zsidó népnek, az igazságnak, a békének és annak a meggyőződésnek a katonája volt, miszerint végig földi életünkben és az emberiségre hagyandó örökségünkben hűségesek tudunk lenni legjobb énünkhöz. Ez a hite rendíthetetlen erkölcsi erejéből és legyőzhetetlen optimizmusából fakadt. Kevés olyan ember van, aki képes megváltoztatni az emberiség történelmét, barátom, Simon ilyen ember volt. Köszönet a barátságodért és a példamutatásért, amelyet vezetőként adtál" - írta Barack Obama amerikai elnök közleményében.
Bill Clinton volt amerikai elnök, aki közvetítője volt az izraeliek és palesztinok között 1993-ban aláírt oslói békemegállapodásainak, "zseninek és hatalmas szívnek", a megbékélés és egy olyan jövő odaadó támogatójának nevezte Simon Pereszt, amelyben "Ábrahám minden gyermeke együtt szebb jövőt épít". "Soha nem felejtem el, mennyire örült, amikor 23 évvel ezelőtt a Fehér Ház kertjében aláírta az oslói megállapodásokat, amelyek azzal kecsegtettek, hogy egy új korszak nyílik meg az izraeli-palesztin kapcsolatokban. Bírálói álmodozónak tartották. Az is volt, mindhalálig egy nagyszerű és ékesszóló álmodozó. Bárcsak mi, akik szerettük őt és a népét, mindig folytatni tudnánk az álmait. Hillary és én egy igaz és nagyra becsült barátot veszítettünk el" - írta a volt elnök, utalva feleségére, volt amerikai külügyminiszterre, jelenlegi demokrata párti elnökjelöltre.
"Barbara és én csatlakozunk Simon Peresz megszámlálhatatlan csodálójához a világon, amikor tisztelegnek rendkívüli pályafutása előtt, amelyet a béke és a szabadság ügyének és Izrael szolgálatának szentelt. Eltökéltségével és elvhűségével Simon Peresz mindig segített hazájának keresztüljutni a veszélyes időszakokon" - írta George H. W. Bush egykori amerikai elnök, feleségét említve. Fiuk, George W. Bush volt elnök hozzátette: az egész Bush családnak hiányozni fog Simon Peresz és tisztessége, méltósága, optimizmusa.
Francois Hollande francia elnök szerint Izrael egyik legkiválóbb államférfiját, a béke egyik leghőbb védelmezőjét, Franciaország pedig egy hűséges barátját veszítette el.
Tony Blair volt brit miniszterelnök, a közel-keleti kvartett volt főképviselője azt írta: "Simon Peresz a politika egyik óriása volt,  olyan államférfi, aki korunkban és minden korban a legnagyobbak közé fog tartozni, és akit nagyon szerettem. Lelkesítő, tanácsadó és barát volt egyben, intellektusa, ékesszólása leírhatatlan. Kiválóan értette a világot és változásait."
Joachim Gauck német elnök úgy vélte: nem volt még egy olyan politikus, aki annyira meghatározó lett volna Izrael életében, mint Simon Peresz. "Különböző tisztségekben szolgálta hazáját, de mindig ugyanazon szilárd elvek alapján. Élete követendő példa lehet az ifjúság számára" - írta. 
Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök így emlékezett az elhunytra: "Feleségem, Lucy néhány hónappal ezelőtt abban a megtiszteltetésben részesült, hogy meglátogathatta Simon Pereszt, aki azt mondta neki: az örök fiatalság titka az, hogy az ember álmainak sora mindig hosszabb legyen, mint azoké a dolgoké, amelyeket már elért. Ha ezt vesszük alapul, Simon Peresz élete végéig a legfiatalabb vezető volt."
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár mély szomorúságának adott hangot Simon Peresz halála miatt, és kifejezte részvétét az izraeli népnek. "Simon Peresznek központi szerepe volt Izrael megalapításában, és egész életét hazája szolgálatának szentelte. Fáradhatatlanul dolgozott az (úgynevezett) kétállami megoldáson, amelynek révén Izrael biztonságban és harmóniában élhetne a palesztinokkal és a tágabb térség népeivel. Erre irányuló erőfeszítéseit méltán ismerték el, amikor ő mint külügyminiszter, Jichák Rabin akkori izraeli miniszterelnök és Jasszer Arafat palesztin elnök 1994-ben megosztva megkapta a Nobel-békedíjat" - írta a főtitkár.
A Zsidó Világkongresszus nevében Ronald S. Lauder elnök azt írta, hogy Peresz nemcsak Izrael büszkesége, hanem valamennyi zsidó közösség büszkesége a világ minden táján. Ő is hangoztatta, hogy a volt államfő "nem csupán beszélt a békéről, hanem tett is érte". 
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője úgy nyilatkozott, hogy "csak a megbékélés melletti elköteleződésünk és a kétállami megoldás elképzelésének megőrzésével és előmozdításával tudjuk kifejezni tiszteletünket Simon Peresz emléke előtt".     Szellemessége, iróniája, a párbeszédre való makacs törekvése az inspiráció forrása volt sok számára világszerte még a legsötétebb időkben is - tette hozzá.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke kivételes államférfinek nevezte  Pereszt, aki "a béke, a biztonság, a Közel-Kelet és az egész világ méltóságának szószólója" volt.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerint Izrael bátor vezetőt, Európa egy jó barátot veszített el. 
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár hangoztatta, hogy hiányozni fog Peresz egyedülálló képessége, amely egyesíteni tudta az elképzeléseket és a valóságot.
Charles Michel belga miniszterelnök Twitter üzenetében megrendülését fejezte ki a béke és az elképzelések támogatójának elvesztése miatt. "Simon Peresz mindig emlékeztetni fog bennünket arra, hogy a remény minden esetben elsőbbséget élvez a gyűlölettel szemben" - fogalmazott.

Két hete kapott agyvérzést a néhai politikus

Pereszt két hete, szeptember 13-án agyvérzés miatt a Tel-Aviv melletti Siba kórházba szállították. A politikus ekkor még eszméleténél volt, de később állapota rosszabbra fordulása miatt mesterséges kómába helyezték és lélegeztető gépre került.
Kedden éjjel családja és környezete már jelezte, hogy az idős politikusnak csak néhány órája van hátra.
Peresz személyével jelentős történelmi figura távozott az élők sorából, ő volt az Izrael Államot alapító politikusok generációjának utolsó tagja, egyúttal a palesztin autonómiára alapozó 1993-as oslói békemegállapodás egyik fő létrehozója. A megállapodáshoz vezető izraeli-palesztin béketárgyalásokért, amelyekben külügyminiszterként vett részt, 1994-ben Jichák Rabín izraeli miniszterelnökkel és Jasszer Arafat palesztin elnökkel együtt megkapta a Nobel-békedíjat.
Izrael kilencedik államelnöke az év eleje óta küzdött súlyosabb egészségi problémákkal. Januárban enyhe szívinfarktuson esett át, ezt követően szívkatéterezéssel gyógyították. Tavasszal több alkalommal is kórházba szállították szívproblémák miatt.
A kelet-lengyelországi (ma Fehéroroszországhoz tartozó) Wiszniewben született Peresz ötvenöt évi politikusi pályafutás után vonult nyugdíjba 2014-ben, miután hét év után leköszönt államelnöki hivatalából. Azóta sem pihent: az arabok és zsidók közti megbékélés ügyét szolgáló Peresz Békeközpont sorsát egyengette.

Reklám