Külföld

Együttműködésben állapodott meg hazánk és Ausztria

Bécs a visegrádiak tapasztalataira támaszkodna

Európát és az európai értékeket a schengeni határok mentén kell megvédeni, a menekültkérelmeket a jövőben Európán kívül, a külső határok mentén erre a célra létrehozott befogadópontokon kell elbírálni – értett egyet Ausztria és hazánk honvédelmi, valamint belügyminisztere.

Magyarország és Ausztria kész az együttműködésre és a közös megoldás keresésére a migrációs kérdések megoldásában is – hangsúlyozta a két ország honvédelmi és belügyminisztere pénteken a burgenlandi Rábaszentmártonban (St.Martin), ahol kétoldalú megbeszélésre került sor. Magyar részről Pintér Sándor belügyminiszter és Simicskó István honvédelmi miniszter, osztrák részről Wolfgang Sobotka belügy- és Hans Peter Doskozil védelmi miniszter vett részt a találkozón. A miniszterek egyetértettek abban, hogy Európát és az európai értékeket a schengeni határok mentén kell megvédeni, a menekültkérelmeket a jövőben Európán kívül, a külső határok mentén erre a célra létrehozott befogadópontokon kell elbírálni, valamint Ausztriának és Magyarországnak a V4-ek eddigi tapasztalatait felhasználva közösen kell részt vennie az európai határvédelemben.

Hans Peter Doskozil a miniszteri találkozót követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az elmúlt hónapokban a migrációs válság közepette mindenki a „nagy megoldást” kereste, de nem elegendő várni az európai szintű megoldásra, a kétoldalú együttműködésben is meg kell tenni, ami lehetséges. Utalt arra, hogy Ausztrián és Magyarországon is változatlanul nagy a migrációs nyomás, hiszen a bevándorlók 60-70 százaléka továbbra is a balkáni útvonalon érkezik Európába.

Az osztrák honvédelmi miniszter szerint a két szomszédos országnak a kis lépésekkel, a kis megoldásokkal is foglalkoznia kell, ha pedig sikert tudnak felmutatni az együttműködésben, azzal példát mutatnak más európai tagállamok számára is. Hangsúlyozta, hogy minden migrációt érintő kérdésben, így a visszatoloncolás kérdésében is tárgyalásokat kell folytatni egymással.

Megérkeztek tegnap Lettországba az első olyan szíriai menekültek, akiket a balti állam Törökországból fogad be a Brüsszel és Ankara között márciusban létrejött egyezség alapján – közölte a lett belügyminisztérium. A hattagú családot a 2,2 millió lakosú ország egyetlen menekültotthonában, Mucenieki városában szállásolták el. Ebben a létesítményben él az országba korábban átszállított 23 menekült is. Lettország két éven belül 776 menekült befogadását tervezi.