Donald Trump ismét figyelmeztette a NATO-szövetségeseket

Az illegális bevándorlóknak pedig mindenképp el kell hagyniuk az Egyesült Államokat

Külföld
  • 2018.07.04. - 07:19

A Trump-kormányzat visszavonta kedden az oktatási intézményekbe történő felvételre vonatkozó pozitív diszkriminációs irányelveket, amelyek a jelentkező faji hovatartozásának figyelembe vételére bátorítottak - jelentette több amerikai médium kedden. Az irányelveket Barack Obama előző amerikai elnök kormánya adta ki.

Barack Obama volt amerikai elnök 2008-as hatalomra kerülése után az oktatási minisztérium irányelveket adott ki, amelyek bátorították a pozitív diszkriminációt, azaz azt, hogy vegyék figyelembe a különböző oktatási intézményekbe jelentkezők faji hovatartozását. A Trump-kormányzat ezen irányelveket vonta vissza. 

Az Obama-kormányzat minisztériumai arra buzdították az oktatási intézmények vezetőit, hogy "diverzifikálják", tegyék "sokszínűbbé" hallgatóik összetételét. 

Ezzel lényegében hatálytalanította George W. Bush kormányának irányelveit, amelyek "erőteljesen bátorították a fajilag semleges módszerek alkalmazását". Amerikai lapjelentések szerint a Trump-kormányzat ehhez a politikához kíván visszatérni. 

Jeff Sessions igazságügyi miniszter tavaly novemberben felkérte a tárcánál az illetékes szakembereket, hogy vizsgálják felül az eddigi, megítélése szerint a törvények, az alkotmány és a legfelsőbb bíróság adta lehetőségeken túlmenő gyakorlatot.

NBC: Az illegális bevándorlóknak el kell hagyniuk az Egyesült Államokat, gyermekeikkel együtt vagy nélkülük
A televízió meg nem nevezett kormányzati forrásokra és egy hivatali dokumentumra hivatkozva azt közölte: a bevándorlással foglalkozó szervek munkatársai utasítást kaptak arra, hogy a gyermekeiktől elválasztott, illegális bevándorló szülőkkel közöljék, mindenképpen el kell hagyniuk az országot, akár gyermekeik nélkül is. Az adminisztratív intézkedést azt követően hozták, hogy Donald Trump június 20-án elnöki rendeletet írt alá a családok szétválasztási gyakorlatának megszüntetéséről, majd július 2-án Dana Sabraw kaliforniai kerületi bíró elrendelte a szülőktől elválasztott, több mint kétezer gyermek újraegyesítését családjaikkal. Az Egyesült Államok területére június 20-a után illegálisan belépett embereket továbbra is őrizetbe veszik, de a gyermekeiket nem választják el tőlük. Az NBC szerint a kormány új utasítása továbbra sem teszi lehetővé a szétszakított családok újraegyesítését, még arra az időtartamra sem, amíg a szülők őrizetben várják bevándorlási kérelmük elbírálását. A Donald Trump elnök által hirdetett "zéró tolerancia" politikája szerint azonban gyakorlatilag esélytelen kérelmeik pozitív elbírálása, mivel az illegális határátlépés bűncselekménynek minősül, amely kitoloncolást von maga után. Az Egyesült Államok Vám-és Határvédelmi szerve (ICE) nem kívánta kommentálni az NBC értesüléseit. Az amerikai bevándorlási törvények kimondják: minden bevándorlónak lehetővé kell tenni, hogy menedékkérelmet adhasson be.

Donald Trump ismét figyelmeztette a NATO-szövetségeseket

Donald Trump amerikai elnök levélben figyelmeztette az Egyesült Államok egyes NATO-szövetségeseit, hogy nem teljesítették befizetési kötelezettségeiket - jelentette internetes kiadásában kedden a The New York Times című lap. 

A lap birtokába jutott az a levél, amelyet az amerikai elnök egyes NATO-tagországok vezetőihez - köztük Angela Merkel német kancellárhoz, Justin Trudeau kanadai kormányfőhöz, Belgium és Norvégia vezetőihez - intézett.

A levélben Donald Trump főként a német kancellárt ostorozza, azt állítva, hogy befizetései elmaradásával Berlin "jóváhagyja más szövetségeseknek, hogy szintén ne teljesítsék katonai kiadásaikra vonatkozó kötelezettségeiket". Trump szerint ugyanis a NATO-tagok "példaként" tekintenek Németországra. 

Trump arra is figyelmeztette országa szövetségeseit, hogy amennyiben a befizetések tekintetében nem következik be változás, az Egyesült Államok átgondolhatja katonai szerepvállalását az európai kontinensen. "Egyre nehezebb lesz az amerikai állampolgárok előtt igazolni, hogy egyes országok miért nem osztoznak a NATO kollektív biztonsági terheiben, miközben amerikai katonák változatlanul kockára teszik életüket a tengerentúlon, vagy súlyos sebesülésekkel térnek haza" - fogalmazott Trump. 

A levelet az amerikai elnök egy héttel azelőtt írta, hogy sor kerülne a július 11-12-i NATO-csúcstalálkozóra Brüsszelben. A múlt szombaton a The Washington Post napilap arról értekezett nevük elhallgatását kérő kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva, hogy a Pentagon tanulmányozza az amerikai katonák németországi állomásoztatásának költségeit, és a csapatok esetleges visszavonásának, vagy jelentős csökkentésének lehetőségeit. 

James Mattis védelmi miniszter közben szintén hasonló tartalmú levelet írt az Egyesült Királyság védelmi miniszterének, Gavin Williamsonnak, emlékeztetve őt arra, hogy Londonnak is teljesíteni kell a védelmi kiadások emelését és NATO-befizetéseit. Mattis azt írta: az amerikai kormányzatot aggasztja, hogy az Egyesült Királyság katonai szavahihetősége csorbát szenvedett. Az amerikai politikus - akinek kétoldalas levelét a brit The Sun című lap hozta nyilvánosságra - egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság elveszítheti az Egyesült Államokhoz fűződő "különleges viszonyát", s ezt az űrt a védelmi kiadásait megnövelő Franciaország töltheti be.

A NATO-tagországok 2014-ben, Walesben tartott csúcsértekezletükön állapodtak meg abban, hogy katonai kiadásaik 2024-re megközelítik majd hazai össztermékük (GDP) 2 százalékát.

Reklám