Ciprasz: Egy Európai Unión belüli zárt klubtól széteshet az Unió

A német, olasz, spanyol és francia vezetők támogatják a kétsebességes EU koncepcióját

Külföld
  • 2017.03.13. - 13:49

A görög kormányfő arra figyelmeztetett hétfőn, hogy egy az Európai Unión belüli nagyhatalmakat tömörítő "zárt klub" veszélybe sodorhatja az európai vívmányokat, és a 27 tagállam tényleges megosztásához vezethet.

Amikor Európa "orientációs válságon" megy keresztül, "többsebességes Európa helyett többválasztásos Európáról kellene inkább beszélni" - írta Alekszisz Ciprasz a baloldali Szerkesztők lapja című görög napilapban megjelent cikkben.

A görög miniszterelnök arra a múlt pénteki brüsszeli európai uniós csúcstalálkozón körvonalazódott - Németország és Franciaország által szorgalmazott - irányvonalra reagált, amely egy többsebességes Európa képét vetíti előre a Brexit, vagyis Nagy-Britannia unióból való távozása jelentette megpróbáltatás kezeléséhez.

Ciprasz szerint a tagállamok közötti szolidaritás aláásása aggasztó jel az európai kohézió és a szélsőjobboldal megerősödése tekintetében.

A görög kormányfő úgy véli, teljességében el kell vetni a saját belső szabályokkal bíró nagyhatalmi klub és az eurozónán kívüli kemény mag ötletét.

Ciprasz szerint az EU-n belüli együttműködésnek a már létező együttműködés szintjén kell kezdődnie, és mint hangsúlyozta, teljesen el kell vetni azokat a felvetéseket, amelyek a jelenlegi uniós intézmények, így az euroövezet vagy a schengeni zóna felosztásáról szólnak.

Múlt hétfői versailles-i találkozóján a többsebességes Európa beindítását szorgalmazta Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia államfő, Paolo Gentiloni olasz és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök. A felvetéssel kapcsolatban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken Brüsszelben a részben az unió jövőjét megvitató csúcstalálkozó után azt mondta, hogy a több sebességgel működő Európai Unió nem jelentené azt, hogy új "vasfüggöny" ereszkedik le a kontinens nyugati és keleti fele között.

Kaczynski: A kétsebességes Európa koncepciója az EU végét jelentené

A kétsebességes Európa koncepciója az Európai Unió (EU) végét jelentené, és a közép-kelet-európai térség ellen irányul - jelentette ki hétfői sajtóértekezletén a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke, Jaroslaw Kaczynski.

A PiS elnöke "jogilag kötelezőnek" nevezte Donald Tusk múlt csütörtöki újraválasztását az Európai Tanács elnökévé, melyet Varsó ellenzett. Ugyanakkor "az EU fekete csütörtökének" minősítette a brüsszeli csúcstalálkozón történteket.

Úgy látta: a lengyel kormány és a többi uniós tagállam közötti, Tuskra vonatkozó nézeteltérés hátterében a kétsebességes Európáról folytatott vita is állt. A koncepció beindításában a francia, német, spanyol és olasz politikai vezetők állapodtak meg múlt hétfőn Versailles-ben.

Lengyelország Brüsszelben "kemény ellenállást tanúsítva (...) azok élére állt, akik ezt a koncepciót elutasítják" - jelentette ki Kaczynski. "Nagyon határozottan" kell törekedni arra, hogy a kétsebességes Európa ne valósuljon meg - követelte.

Újságírói kérdésre válaszolva aláhúzta: nincs forgatókönyv Lengyelország kilépésére az unióból, ettől függetlenül a PiS mély meggyőződése az, hogy az EU reformra szorul. Hangsúlyozta: ez a lengyel kormány álláspontja, "nem pedig Le Pen asszony koncepciója". Kaczynski ezzel ismételten elutasította a radikális jobboldali francia Nemzeti Front vezetőjének, államfőjelöltjének, Marine Le Pennek a Rzeczpospolita lengyel lap által hétfőn tolmácsolt állítólagos együttműködési ajánlatát az EU lebontása érdekében.

A lengyel politikus leszögezte: meg kell őrizni az EU egységét, "két sebesség nélkül, messzemenő változásokkal", melyek "megerősítik a nemzetállamok pozícióját", és egyben "egyértelműbbé teszik a jelenleg nagyon homályos uniós jogot".

Reklám