Nincs napirenden az incirliki légi támaszpont bezárása az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció erői számára, annak ellenére sem, hogy nem elégséges az a támogatás, amelyet a koalíció nyújt Törökországnak az Iszlám Állam elleni harcában - szögezte le Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter New Yorkban.
A politikus azt követően nyilatkozott, hogy találkozott António Guterres ENSZ-főtitkárral. Szavait az Anadolu török hírügynökség idézte pénteken. Cavusoglu hangsúlyozta: jelenleg nincs napirenden a bázis bezárása, jóllehet, a támaszpontot az Iszlám Állam elleni harc ürügyén használó országok gyakorlatilag tétlenkednek, "semmit sem csinálnak Incirliken".
Előző nap Veysi Kaynak török miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy Törökország megkérdőjelezi az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció erői tartózkodásának jogosultságát a dél-törökországi légi bázison. Kaynak után Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő is beszélt az ügyről, a 24 török hírtelevíziónak nyilatkozva. Elmondta: jelezte az illetékes amerikai tisztségviselőknek, hogy Ankara az utóbbi egy-másfél hónapban nem kap megfelelő katonai támogatást Washingtontól Észak-Szíriában az Iszlám Állam elleni harcában. Figyelmeztetett, hogy Törökország teljes támogatást vár a nemzetközi koalíciótól, és jogában áll felvetni az incirliki támaszpont bezárását.
Cavusoglu az Anadolu szerint mindamellett megismételte, hogy Törökország az utóbbi időben nem kap elegendő támogatást a koalíciótól, amelyet pedig kifejezetten az ISIS elleni harcra hoztak létre. A török közvéleményben ezért joggal vetődik fel a kérdés - mondta -, hogyha Ankara nem kap segítséget, akkor egyáltalán mire használják az incirliki támaszpontot?
A török nyilatkozatokra reagálva Josh Earnest, a washingtoni Fehér Ház szóvivője csütörtökön óva intett a bázis bezárásától. Úgy vélekedett, hogy egy ilyen lépés ellentétes lenne a török érdekekkel. Szavai szerint az Egyesült Államok nagyra értékeli a török partnerséget, és kötelezettséget vállal az ISIS elleni harcra. További segítséget is ígért, elhárítandó a bázis bezárásának veszélyét.
Török védelmi miniszter: Washington szíriai stratégiai hibájának árát Ankara fizeti meg
Az Egyesült Államok stratégiai hibát követett el Szíriában azzal, hogy a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milíciát választotta szövetségesének az Iszlám Állam elleni harcban, aminek Törökország és a régió fizeti meg az árát - jelentette ki Fikri Isik török védelmi miniszter a Habertürk török hírtelevíziónak adott pénteki interjújában. A tárcavezető arra figyelmeztetett, hogy az YPG a Törökországban és Észak-Irakban tevékeny Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) kurd szeparatista mozgalomhoz hasonló terrorszervezet, amellyel együttműködni olyan, mintha az ember "kígyót melengetne a keblén". Hozzátette: Washington is súlyos árat fizet ezért a kapcsolatért, mert azok a fegyverek, amelyeket az YPG-nek az ISIS elleni harcra hivatkozva ad, később az Iszlám Államnál bukkannak fel.
A török védelmi miniszter arról is beszélt, hogy az ISIS uralta észak-szíriai Báb városának ostroma az utcai összecsapások szakaszába lépett. Kiemelte, hogy a civilek jelenléte fokozott figyelmet igényel a török haderő, valamint a vele szövetséges Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) ellenzéki milícia részéről, és ez lassítja a beavatkozást.



