Az Iszlám Állam újra robbanóanyagot szállít a közép-szíriai Palmürába azzal a céllal, hogy teljes mértékben lerombolja az ott lévő műemlékeket, mielőtt feladnák a területet - közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium.
A tájékoztatás szerint a szíriai kormányerők Palmüra irányába tett sikeres előrenyomulása nyomán, az orosz pilóta nélküli repülőgépekről észlelték, hogy az egykori ókori város térségében gyakoribbá vált a terroristák teherautóinak forgalma. Ez a terrorszervezetnek azt a szándékát mutatja, hogy teljes mértékben meg akarják semmisíteni az ókori település műemlékeit.
Az orosz katonai rendőrség egy zászlóaljat vezényelt Szíriába
Az orosz katonai rendőrség egy zászlóalját vezényelte át az Oroszországhoz tartozó Ingusföldről Szíriába, ahol az ott állomásozó orosz légierő kötelékének, illetve a latakiai Hmejmímben működő, fegyvernyugvást ellenőrző központ munkatársainak a biztonságán fog őrködni - közölte a Ria Novosztyi orosz hírügynökség Junusz-Bek Jevkurov ingusföldi vezetőre hivatkozva.
A jelentés szerint a részben az észak-kaukázusi Ingusföld lakosaiból álló zászlóalj béketeremtő küldetésen vesz részt. Egyelőre nem tudni, hogy hány embert számlál a kontingens.
Jevkurov szerint az orosz belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó katonai rendőrség zászlóalját olyan szíriai településeken és városokban is bevetik majd, amelyeken a konfliktus szereplői békemegállapodásokat írtak alá. Kiemelte, hogy a közeljövőben Ingusföld humanitárius segélyt is küld a szíriai rászorulóknak.
A Ria Novosztyi szerint az orosz katonai rendőrség alakulatait már korábban bevetették. Egyebek között a szíriai rezsim fegyveres ellenzékéhez tartozó csoportoktól tavaly elfoglalt Kelet-Aleppó területein rendfenntartási feladatokat látott el az egyik, decemberben odairányított zászlóalj.
Oroszország a latakiai Hmejmímben légi támaszpontot, Tartúszban pedig haditengerészeti kikötőt tart fenn.
A védelmi minisztérium a YouTube-ra feltett egy videót, amelyen látható milyen kárt okoztak eddig a terroristák, akik januárban megsemmisítették a település II. századi amfiteátrumának homlokzatát, valamint a mellette álló híres oszlopos négyeskapu-együttest, a Tetrapülont. Azt megelőzően egy diadalívet és más műemlékeket romboltak le.
Az Iszlám Állam harcosai 2015-ben foglalták el a területet, tavaly márciusban a szíriai kormányerőknek orosz segítséggel sikerült Palmürát ellenőrzésük alá vonni, de a szélsőségesek decemberben visszafoglalták. Ezt követően tizenkét, a város elfoglalásakor fogságba esett embert legyilkoltak a romváros római kori amfiteátrumában. A foglyok némelyikét agyonlőtték, másokat lefejeztek.
HRW: a szíriai kormányerők vegyi fegyvereket vetettek be Aleppóban
A szíriai kormányerők vegyi fegyvereket vetettek be a lázadók uralta kelet-aleppói negyedek tavalyi ostroma alatt - állapította meg hétfőn közzétett jelentésében a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő csoport.
A damaszkuszi rezsim helikopterekkel dobott le klórgázzal töltött bombákat "Aleppó lakónegyedeiben legalább nyolc alkalommal 2016. november 17. és december 13. között" - olvasható a New York-i székhelyű szervezet jelentésében, amely szemtanúkkal készített interjúkon, valamint videó és fényképfelvételek, illetve a közösségi médián közzé tett bejegyzések kiértékelésén alapszik.
Újabb károkat tárt fel egy, a palmürai romokról készült orosz videó
Újabb károkat tárt fel egy Moszkvában a szíriai Palmüra ókori romvárosról hétfőn bemutatott videó, amelyek azután keletkeztek, hogy az Iszlám Állam dzsihadistái decemberben ismét elfoglalták a történelmi várost, és a kormányerők offenzívát indítottak a város visszafoglalására. A szíriai kormányerők húsz kilométerre közelítették meg az UNESCO világörökségi helyszínt, amelyben az ISIS már korábban is súlyos károkat okozott. A Moszkvában bemutatott, pilóta nélküli repülőgéppel készített felvételen látni lehetett, hogy az iszlamista fegyveresek súlyosan megrongálták a római kori színház homlokzatát, és a színházhoz vezető, oszlopokkal szegélyezett út közepén álló négyoszlopos templomot. A videó szerint a 16 oszlop közül csak kettő marad állva. A felvételeken teherautó-mozgások észlelhetők a régészeti helyszín körül, amiből arra lehet következtetni, hogy a dzsihadisták további rombolásokra készülnek, robbanóanyagot szállítva a helyszínre - figyelmeztetett az orosz védelmi minisztérium.
A HRW ugyanakkor nem talált bizonyítékot arra, hogy a damaszkuszi rezsimmel szövetséges Oroszországnak köze lett volna a vegyifegyver-támadásokhoz. Utalt azonban Moszkvának a szíriai hadsereg támogatásában játszott kulcsszerepére, különösen Aleppó teljes elfoglalásával összefüggésben.
"A támadásokban, amelyek közül némelyik során különböző lőszereket használtak, legalább kilenc civil, köztük négy gyerek vesztette életét és mintegy kétszázan megsebesültek" - olvasható tovább a jelentésben.
Ole Solvang, az HRW szükséghelyzeti helyettes igazgatója egy interjúban elmondta: az, ahogy a vegyifegyver-támadások követték a frontvonalat, azt mutatja, hogy lényegi elemét képezték az offenzívának. "Ez erősen utal arra, hogy a klórgáztámadásokat összeegyeztették az általános katonai stratégiával. És erősen utal arra is, hogy a magas rangú katonai tisztségviselők, az aleppói hadműveletekkel megbízott parancsnokok tudták, hogy klórgázt vetnek be" - tette hozzá.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW), amely az 1993. január 13-án megkötött vegyifegyver-egyezmény végrehajtását ellenőrzi egyelőre nem kommentálta a dokumentumot. Az egyezményhez, amely tiltja a klórgáz fegyverként történő alkalmazását, Szíria is csatlakozott 2013-ban.
Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya és legfontosabb szövetségese, Oroszország, amely katonai erőkkel avatkozott be a konfliktusba, ismételten cáfolta, hogy csapataik vegyi fegyvereket vetettek be. Moszkva és Damaszkusz a szíriai fegyveres ellenzéki csoportokat tette felelőssé az ilyen jellegű támadások végrehajtásáért. Tavaly november közepén Oroszország a helyszínen vett, kiértékelt mintákra hivatkozva azt állította, hogy Kelet-Aleppó egyik negyedében a damaszkuszi rezsim ellenzékéhez tartozó erők vetettek be mérgező klórgázt a civil lakosság és a szíriai kormányerők katonái ellen.
Az elemi klór széles körben használt és egyszerűen hozzáférhető anyagnak számít, így például a víz vegyi úton történő tisztításában is használják. A klórgázt először az első világháborúban használták vegyi fegyverként. A tüdőbe jutva a klór reakcióba lép a vízzel, ami sósavat alkot, ez viszont a klórgáznak kitett ember halálához vezethet.



