Felháborítónak tartja a szíriai fővárost körülölelő, az ellenzék erősségének számító Kelet-Gútában kialakult humanitárius helyzetet az ENSZ emberi jogi főbiztosa, aki pénteken arra szólította fel a konfliktusban érintett feleket, hogy engedjék be a területre az élelmiszer- és gyógyszerszállítmányokat.
Zeid Raad al-Husszein közleményében azt írja, az elmúlt napokban egy éhezés miatt haldokló csecsemőről készült felvételek ijesztően mutatják be a kelet-gútai emberek állapotát, akik humanitárius szükséghelyzetben vannak.
Az ellenzéki enklávé körül egyre szűkülő ostromgyűrű az embereket az éhínségbe sodorja - mondták a Reuters hírügynökségnek helyi lakosok és segélyszervezeti dolgozók.
A főbiztos felhívta a szembeálló felek figyelmét arra, hogy emberek szándékos, módszeres kiéheztetése sérti a nemzetközi jogot, akár emberiesség elleni vagy háborús bűncselekménynek is minősülhet.
Husszein irodájának birtokában van egy olyan névsor, amelyen olyan emberek neve szerepel, akiket egészségügyi okok miatt kellene kimenekíteni a területről, de jelentések szerint a szíriai kormány szigorú korlátozásokat rendelt el az ilyen evakuálásokra. Ez számos civil halálához vezet - írták az ENSZ-közleményben.
Legutóbb szeptemberben 23-án jutott be Kelet-Gútába ENSZ segélyszállítmány 25 ezer embernek elegendő segéllyel.
Az ENSZ dokumentumban végezetül kiemelték, hogy a múlt héten két raktárt is kifosztottak, ami az egyre nagyobb elkeseredettség jele lehet.


