Külföld

Ausztráliában is sikeresen toboroz az IÁ

Több mint kétszáz szélsőségest tartóztattak fel a repülőtereken

A fokozott ellenőrzések megkezdése óta az ausztrál hatóságok mintegy kétszázharminc embert tartóztattak fel, akik a Közel-Keletre utaztak volna feltehetően azért, hogy valamilyen szélsőséges dzsihadista szervezethez csatlakozzanak.

Amióta a terrorelhárító osztagok jelen vannak az ausztrál repülőtereken, mintegy 86 ezer embert kérdeztek ki, és közülük 230-at akadályoztak meg az ország elhagyásában. A hatóságok szerint a feltartóztatottak közül legalább hárman tizenévesek voltak. 
Hiába tartják számon Ausztráliát a több kultúrát magába integráló társadalom sikertörténeteként, az IÁ mégis rendkívül sikeres az online toborzásban az ország területén. A miértekről megoszlanak a szakértői vélemények. A radikalizálódást és a politikai erőszakot kutató, londoni székhelyű nemzetközi központ (ICSRPV) szerint 100 és 250 között van azoknak az ausztrál állampolgároknak a száma, akik Irakban és Szíriában szunnita fegyveres csoportokhoz csatlakoztak. 
Tony Abbott ausztrál miniszterelnök szerint létfontosságú, hogy az emberek tisztában legyenek vele: az IÁ - amelynek az ideológiáját "halálkultusznak" nevezte - megpróbálja a könnyen befolyásolható fiatalok agyát átmosni az interneten. 

 

Útmutató a híveknek
Március közepén napvilágot látott az interneten az IÁ útmutatója, amely a dzsihadista jelölteknek lépésről lépésre leírja, miként kell elhagyni Ausztráliát úgy, hogy ne keltsék fel a biztonsági szolgálatok gyanúját - írta a The Daily Telegraph című sydneyi hírlap.