Külföld

Athén hétfőtől megkezdi a menedékkérők visszaküldését

Az EU támogatást ad az Olaszországban lévő migránsok hazatelepítéséhez

Görögországnak az a szándéka, hogy hétfőn visszaküldi Törökországba az illegális bevándorlók első, ötszáz fős csoportját a tíz napja létrejött EU-török megállapodásnak megfelelően - értesült az AFP francia hírügynökség. Az Ana görög hírügynökség azt jelentette: durva verekedés tört ki afgán és szíriai migránsok között csütörtökre virradóra a görögországi Pireusz kikötőjében, többen megsérültek. Az EU pedig 1,14 millió euró támogatást ad az Olaszországba illegálisan érkezett migránsok önkéntes hazatelepítéséhez.

Davutoglu: a terveknek megfelelően hétfőn elkezdődik az EU-török egyezmény végrehajtása
Az előzetes terveknek megfelelően április negyedikén, jövő hétfőn megkezdődik az Európai Unió és Törökország között létrejött migrációs egyezmény végrehajtása - jelentette ki csütörtökön Ahmet Davutoglu török miniszterelnök. Davutoglu televíziós beszédében hangsúlyozta, az egyezmény következtében nem fog emelkedni a menekültek száma Törökországban, hiszen az EU-ból török területre küldöttekért cserében az Európai Unió törökországi menekülteket fogad be. A török miniszterelnök rámutatott: "ezentúl értelmetlenné válik az, hogy az Európába vágyó emberek az Égei-tengerre szálljanak és életükkel fizessenek ezért""Van egy jelentős kötelezettségvállalás Törökország és Görögország részéről, amelynek értelmében április 4-én ötszáz embert visszaküldenek Törökországba, hacsak az utolsó pillanatban nem merül fel valamilyen probléma" - közölte az idézett tisztségviselő. A tájékoztatás szerint azokat a "szíriaiakat, afgánokat és pakisztániakat" viszik vissza Törökországba, akik nem kértek menedéket. Egyelőre nem tudni, melyik égei-tengeri szigetről küldik vissza első körben a migránsokat, és az sem világos, hogy hajóval vagy repülővel utaztatják őket.

 

Egy görög kormányzati forrás ugyanakkor azt közölte, hogy nem tudja megerősíteni a szóban forgó tervet, sem pedig az érintettek számára vonatkozó információkat. "Görögország nem zárja ki, hogy hétfőn visszaküld bizonyos migránsokat az EU és Törökország közötti megállapodással összefüggésben" - mondta, hozzátéve, hogy "a folyamatot még egységesíteni kell".

A görög illetékes hangsúlyozta, hogy az illegális bevándorlókat az uniós határvédelmi ügynökség (Frontex) hajóinak fedélzetén kell Törökországba szállítani, s valószínűleg Leszbosz vagy Híosz szigetéről kezdik meg visszaküldésüket.

Többen megsérültek a pireuszi verekedésben

Az összetűzést az váltotta ki, hogy egy afgán férfi egy szíriai nőt molesztált. A kikötő egy része az éjjel csatatérré változott. Fiatal afgánok és szírek tucatjai csaptak össze, és dobálták kövekkel egymást. Beverték azoknak a várótermeknek az ablakait is, amelyekben emberek aludtak.

Ketten súlyosan megsérültek, többen könnyebb sérüléseket szenvedtek és orvosi ellátásra szorultak - jelentette a Skai görög televízió. Egy nőt sokkos állapotban vittek kórházba. Az összetűzéseknek a rendőrség vetett véget.

A pireuszi kikötőben ötezer-nyolcszáz migráns táborozik, a várótermekben alszanak és a szabadban sátoroznak. Nem fogadják el a görög hatóságok ajánlatát, hogy menjenek befogadótáborokba. Sokan még mindig abban reménykednek, hogy megnyitják előttük a közép-európai országok határait, és attól félnek, hogy ha befogadótáborokba mennek, „ottfelejtik” őket.

A táborokban uralkodó állapotokat is bírálják. Egy nő például úgy nyilatkozott a Skai televíziónak, hogy nem szívesen megy olyan táborba lakni, ahol skorpiók és kígyók vannak, miként azt a közép-görögországi Lárisza városában megtapasztalta.

Mindennek ellenére a görög hatóságok csütörtökön megkezdték több száz migráns elszállítását busszal Pireuszból a görögországi Kilíni, Lárisza és Joánina városokban lévő befogadótáborokba - adta hírül a Reuters hírügynökség. 

Görögországból március 9. óta nem tudnak továbbutazni a balkáni államokba az érvényes úti okmányok és vízum nélkül érkezők.

A török partokról az égei-tengeri görög szigetekre tartó migránsáradat az Európai Bizottság keddi közleménye szerint a múlt héten alábbhagyott ugyan, de újabban ismét erős növekedést mutat.

Az EU támogatást ad az Olaszországban lévő migránsok hazatelepítéséhez

Olaszországba illegálisan érkezett migránsok önkéntes hazatelepítésére 1,14 millió euró támogatást nyújt az Európai Unió - tájékoztatott közleményében az Európai Bizottság csütörtökön. A mintegy 350 millió forintnak megfelelő összeget sürgősségi segítségnyújtás keretében juttatja az uniós bizottság a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) részére, hogy az Olaszországban tartózkodó illegális bevándorlók önkéntes hazatérését és visszailleszkedését segítő rendszert hozzon létre. A rendszer keretében tájékoztatást fognak nyújtani az önkéntes hazatérés lehetőségéről, és segítik a bevándorlókat a visszatérési folyamatban.

A migrációs szervezet támogatni fogja a visszatérők beilleszkedését, lakhatását, tanulását, szakképzését és munkához jutását annak érdekében, hogy a programban részt vevők ne keljenek útra újabb illegális bevándorlást megkísérelve.