A Nagaszaki elleni atomtámadás áldozataira emlékeztek tegnap Japánban a tragédia hetvenedik évfordulóján.

A város békeparkjában helyi idő szerint délelőtt tizenegy óra két perckor egyperces néma csenddel tisztelegtek az áldozatok előtt, 1945. augusztus kilencedikén ugyanis abban a pillanatban dobta le egy amerikai B–29-es bombázó repülőgép az atombombát. A robbanás több mint hetvenezer halálos áldozatot követelt. Taue Tomihisa, Nagaszaki polgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy Japánnak sohasem szabadna felhagynia pacifista elveivel. Arra szólította fel Abe Sindzó miniszterelnököt, hogy „hallgasson a (japán társadalomból érkező) aggódó és nyugtalankodó hangokra”. Ferenc pápa a Szent Péter téren mondott beszédében szintén megemlékezett a tragikus évfordulóról. Mint mondta: „A lakosságával együtt elpusztított Hirosima és Nagaszaki örök figyelmeztetés az emberiség számára, hogy egyszer s mindenkorra utasítsa el a háborút és az összes tömegpusztító fegyvert. A háborúval mindig veszítünk, az egyetlen mód a győzelemre az, ha nem háborúzunk.”



