A kormányerők teljesen visszafoglalták Aleppó óvárosát

Aszad: Aleppó megfordítja a háború menetét

Külföld
  • 2016.12.07. - 10:00

A szíriai kormányerők és szövetségeseik szerda reggelre teljesen visszafoglalták a felkelőktől Aleppó óvárosát - jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szervezet, amely kiterjedt aktivistahálózattal rendelkezik a közel-keleti országban.

A hadsereg gyors térnyerése részeként kedden kezdett el benyomulni az óvárosba. Ennek az előretörésnek az eredményeként vesztették el a felkelők az elmúlt két hétben az általuk 2012 óta ellenőrzött keleti városrész kétharmadát. A felkelők az óvárosból Aleppó délkeleti peremére vonultak vissza. Az OSDH szerint a kormányerők így Kelet-Aleppónak már a háromnegyedét tartják ellenőrzésük alatt. A damaszkuszi rezsim erői kedden napközben elfoglalták az észak-szíriai nagyváros stratégiailag fontos as-Saar negyedét, majd a város nemzetközi repülőteréhez vezető főutat. E harcok során a városrészben 15 ember halt meg, köztük egy gyerek, a kormányerők ellenőrizte nyugatiban pedig 11 ember, köztük három gyerek.

Hollande szerint Moszkva akadályozza a döntéshozatalt az ENSZ-ben
Francois Hollande francia elnök szerdán élesen bírálta Szíria ügyében Moszkvát, mondván: Oroszország vétóival rendszeresen akadályozza a döntéshozatalt az ENSZ Biztonsági Tanácsában. "Oroszország szisztematikus obstrukciója csak azt erősíti meg, hogy Bassár el-Aszad rezsimje tovább pusztíthatja a védtelen civil lakosságot" - írta közleményében a francia vezető.

Néhány felkelőparancsnok tagadta azt a jelentést, miszerint egy alku keretében hagyták el az óvárost, még ha John Kerry amerikai külügyminiszter azt állította is, hogy tárgyalások folytak ilyenről, és a felkelőknek "választaniuk kellett".

Miután a hadsereg bevonult az óvárosba, a felkelőcsoportok közölték, hogy a lakosság kimenekítése és a sebesültek ellátása érdekében azonnali ötnapos tűzszünetet követelnek Aleppóban, továbbá azt szeretnék, ha a város jövőjéről tárgyalások kezdődnének a konfliktusban érintett valamennyi fél részvételével. 

A kormányerők aleppói offenzívájának november 15-i kezdete előtt mintegy 250 ezer ember élt az észak-szíriai város keleti részében. Az OSDH szerint azóta legalább 80 ezer ember menekült el onnan. Ezek az emberek vagy a kormányerők vagy a kurd harcosok ellenőrizte városrészekben kerestek menedéket - mondta Rámi Abder-Rahmán, az angliai székhelyű OSDH vezetője. Hozzátette, hogy ebben a számban nincsenek benne azok, akik olyan városrészbe menekültek, amely még a lázadók kezén van.

Megfigyelők szerint ha a kormányerőknek sikerülne bevenniük Aleppó egészét, az fordulatot jelentene a 2011-ben kitört szíriai polgárháborúban.

Eközben az orosz védelmi minisztérium szerdán bejelentette, hogy meghalt Aleppóban egy orosz ezredes, aki tanácsaival segítette a kormányerőket. Ruszlan Galickij már napokkal ezelőtt megsebesült a lázadók egyik tüzérségi lövedékétől, és egy helyi kórházban belehalt sebesüléseibe. Ő volt az egyik legmagasabb rangú orosz katona, aki Oroszország szíriai beavatkozásának 2015 szeptemberi kezdete óta meghalt a közel-keleti országban. Vele a héten már a harmadik orosz halt meg Szíriában: korábban két nővér lett egy becsapódó rakéta áldozata egy rögtönzött aleppói katonai kórházban.

Az AFP francia hírügynökség értesülése szerint szerdán vagy csütörtökön Hamburgban tárgyal Szíriáról John Kerry amerikai külügyminiszter és orosz hivatali kollégája, Szergej Lavrov.

Aszad: Aleppó megfordítja a háború menetét

A hadsereg legújabb sikerei Aleppóban teljesen megfordítják a háború menetét egész Szíriában - jelentette ki Bassár el-Aszad szíriai elnök a kormányközeli al-Majadín tévécsatorna szerdai híradása szerint. Aszad a kormányerők ostromolta várost a lázadók és támogatóik "utolsó reményeként" jellemezte, miután "vereséget szenvedtek a damaszkuszi és homszi ütközetekben" -  ismertette a hírtelevízió előzetesen  a szíriai államfő az al-Vatan című, kormányhoz közeli újságnak adott interjúját amely várhatóan csütörtökön fog megjelenni teljes terjedelmében. "Aleppó felszabadítása a Nyugat és a regionális hatalmak Szíriai ellenes összeesküvésének kudarcát fogja jelenteni" - vélekedett Aszad.

"Megszületett  a döntés Szíria teljes felszabadításáról,  Aleppó pedig ennek részét képezi" - idézte a Majadín a szíriai elnököt. A televízió szerint Aszad utalt arra is, hogy az elmúlt év harcai vezettek el "a mára látható eredményekhez". Ugyanakkor a damaszkuszi kormány nem  tekinti a teljes szíriai ellenzéket külföldi ügynököknek és készen áll tárgyalni azokkal, akik nem állnak kapcsolatban a terroristákkal és a külföldi hírszerzőszolgálatokkal - tette hozzá az interjúban Aszad.

Oroszország a kétoldalú kapcsolatok történetében egyszer se próbálta ráerőszakolni Szíriára saját akaratát - jelentette ki Aszad. Szerinte "Oroszország politikája a szuverenitás és az egymás belügyeibe való be nem avatkozás elveinek tiszteletben tartásán alapul". "Kapcsolataink erősítésén fáradozunk Oroszországgal. A konfliktus kirobbanását megelőzően, de azt követően is orosz vállatokat hívtunk meg, hogy beruházzanak Szíriában. Ugyanakkor nem gondolom, hogy a szíriai nép beleegyezne abba, hogy ellenséges országok vállalatai vegyenek részt az ország gazdaságának helyreállításában" - mutatott rá Aszad.

A szíriai államfő kiemelte, hogy Oroszország a terrorizmus ellen  folytat küzdelmet, de nem csak Szíria érdekében. "Ez a küzdelem Oroszország, de Európa, a Közel-Kelet és az egész világ érdekét is szolgálja" - fűzte hozzá.

Robbanások egy damaszkuszi katonai támaszponton
Több erőteljes robbanás rázott meg egy jelentős damaszkuszi katonai támaszpontot szerdán, a szíriai állami média szerint izraeli harci gépek támadták meg a létesítményt. A Mazzeh légitámaszpont bombázása a kormányközeli al-Majadín műsorszolgáltató szerint fél órán át tartott. A robbanások zajára a közelben lakók is felfigyeltek. Az al-Majadín katonai informátorai úgy tudják, hogy az izraeli gépek libanoni légtérből követték el a támadást. Ha az értesülések igaznak bizonyulnak, ez a második izraeli csapás a damaszkuszi rezsim ellen alig több mint egy héten belül. November 30-án izraeli vadászgépek a hadsereg Damaszkusz nyugati részén található hadállásait támadták. Izrael ezekkel a támadásokkal válaszol a Golán-fennsík általa ellenőrzött részére tévedt lövedékekre. Máskor azzal igazolja csapásait, hogy azok a Hezbollah szélsőséges libanoni szervezet szíriai rejtekhelyeit célozzák. A robbanásokat követően tűz ütött ki a támaszponton - írta a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat. Az OSDH forrásai nem tudták egyértelműen megmondani, mi történhetett.


Reklám