Megérkeztek a dél-koreai Oszanban működő amerikai légitámaszpontra pénteken az a szállítmány, amely az 1950-53-as koreai háborúban életüket vesztett amerikai katonák földi maradványait tartalmazta - közölte az amerikai hadsereg.
Phenjan a tetemek átadásával teljesítette a júniusi szingapúri amerikai-észak-koreai csúcstalálkozón tett egyik ígéretét.
Az 55 ládában elhelyezett maradványokat az amerikai légierő egyik gépe szállította az észak-koreai Vonszanból Oszanba. A légi támaszponton fehér kesztyűs katonák várták az ENSZ-zászlóba csomagolt ládákat, amelyeket autókkal szállítottak tovább.
Az átadás időpontja jelképes: 65 évvel ezelőtt ezen a napon írták alá a koreai háborút lezáró fegyverszüneti megállapodást.
A hazatérés emlékünnepségét augusztus 1-jén tartják meg az oszani bázison, ezt követően szállítják az elesett katonákat az Egyesült Államokba.
A maradványokat a következő hetekben több vizsgálatnak vetik alá, hogy rendszerezni tudják őket, és kiderüljön, valóban egykori amerikai katonák darabjait tartalmazzák-e a ládák.
Donald Trump amerikai elnök a Twitter közösségi oldalra feltett üzenetében megköszönte Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőnek a katonák földi maradványainak átadását. Azt írta: "Ennyi év után, számos (amerikai) család számára ez egy jelentős pillanat lesz. Köszönet érte Kim Dzsong Unnak."
A szöuli külügyminisztérium közleményben köszönte meg Phenjan gesztusát, amely szerinte jelentős lépés a béke irányába.
A koreai háborúban milliók vesztették életüket, köztük mintegy 36 ezer amerikai katona. A konfliktus lezárása után hatvanöt évvel mintegy 7700 amerikai katonát továbbra is eltűntként tartanak nyilván. Közülük 5300-nak Észak-Koreában veszett nyoma.



