A Vörös Félhold központját vették tűz alá Aleppóban

Többen meghaltak egy homszi pokolgépes támadásban - Putyin és Erdogan telefonon tárgyalt

Külföld
  • 2017.02.09. - 11:50

Ellenzéki fegyveresek vették rakétavetőkből tűz alá a Vörös Félhold központját az észak-szíriai Aleppóban, hárman meghaltak, egy gyermek, egy nő és egy önkéntes - közölte csütörtökön a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).

A támadást szerdán követték el Hamdaníja negyedben - erősítette meg a helyi Vörös Félhold, valamint a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottság (ICRC). A két szervezet szerint heten megsebesültek, köztük hárman súlyosan. Aleppót a kormányerők tavaly decemberben foglalták el teljesen, több hónapos ostrom és a lázadókkal vívott, heves harcok után.

Az OSDH arról is beszámolt, hogy szerdán egy, a becsapódáskor fel nem robbant bomba detonációja öt gyerekkel végzett Busztán al-Kaszr negyedben.

A negyed lakosai korábban elmenekültek az akkor még a felkelők ellenőrzése alatt álló, immár rommá lőtt kelet-aleppói kerületből. Azóta a kormányerők elvileg mentesítették a térséget az aknáktól, és visszaengedték a helyieket.

A damaszkuszi rezsim hónapokon át lőtte és bombázta, s szinte a földdel tette egyenlővé a nagyváros keleti részét. A 2011 tavaszán kezdődött szíriai konfliktusban mintegy 310 ezer ember halt már meg, és több millióan váltak földönfutóvá.

Putyin sajnálatát fejezte ki telefonon Erdogannak
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön telefonon fejezte ki  sajnálatát és részvétét nyilvánította   Recep Tayyip Erdogan török elnöknek amiatt, hogy Észak-Szíriában az orosz légierő "véletlenül " török katonákat ölt meg - jelentette a Habertürk török napilap internetes oldalán. Egy orosz harci repülőgép csütörtökön az Iszlám Állam állásai helyett a török hadsereg egyik épületére mért csapást az észak-szíriai el-Báb városában Putyin szerint  a  nem megfelelő  koordináció következtében. Az incidensben 3 katona meghalt, 11 megsebesült, egyikük súlyosan. A sérülteket kórházba szállították. A beszámoló szerint  a két államfő a beszélgetés során megállapodott az Iszlám Állam terrorszervezet elleni katonai együttműködés fokozásában.

Többen meghaltak egy homszi pokolgépes támadásban

Többen életüket vesztették és sokan megsérültek egy pokolgépes támadásban csütörtökön Szíria nyugati részén, Homsz egyik forgalmas lakónegyedében - közölte a Szúríja állami televízió. A SANA állami hírügynökség értesülései szerint legalább hárman meghaltak. Talal al-Barrazi, Homsz tartomány kormányzója megerősítette a halottak számát.

A robbantásos merénylet a város kormányerők uralta részében, a belvárosi Zahra negyed főterén történt egy nappal azt követően, hogy a damaszkuszi rezsim repülőgépei bombázták a város lázadók uralta negyedeit. A szerdai légitámadásban legalább kilencen haltak meg, többségükben civilek.

Az OSDH jelentése szerint fellángoltak a harcok el-Báb térségében is, az Ankara által támogatott szíriai ellenzéki fegyveresek csaptak össze a damaszkuszi rezsim erőivel. A harcok azt követően törtek ki, hogy a kormányerők előretörtek délnyugati irányból el-Báb felé. Megfigyelők már korábban arra figyelmeztettek, hogy a szíriai hadsereg hadműveleteinek kiterjesztése az Iszlám Állam ellenőrzése alatt álló térségekre az ország északi részében konfliktust teremt a várost ostromló török hadsereggel és a vele szövetséges szíriai ellenzéki fegyveres csoportokkal. 

Huszonnégy ISIS robbanóövet találtak Törökországban 
Törökországban elfogták az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet újabb négy feltételezett tagját, akiknél egyebek közt huszonnégy robbanóövet találtak - közölte csütörtökön Gaziantep tartomány kormányzói hivatala. A merényletekhez szánt övekben összesen másfél mázsa robbanóanyag volt, amelyekbe fémdarabokat kevertek, hogy fokozzák a detonációk pusztító erejét. A rendőrség talált még külön 14 kilogramm TNT robbanószert, két automata puskát, továbbá olyan mobiltelefonokat, amelyek távirányítóként használhatók robbantásokhoz. A négy embert a szíriai határ közelében, Gaziantep tartományban végrehajtott terroristaellenes műveletben fogták el. A hatóság nem fedte fel a feltételezett terroristák állampolgárságát, akik gyaníthatóan az Iszlám Állam magas rangú szíriai tagjaitól kapták az utasításokat.

Folytatódnak a harcok: Egy koszovói dzsihadista vezérrel is végeztek

Megölték Szíriában Ridvan Haqifit, aki az Iszlám Állam terrorszervezet egyik ismert koszovói vezéralakja volt - közölte értesülését a Koha Ditore című pristinai napilap csütörtökön, a hírt később a férfi családja is megerősítette.

Az információk szerint Haqifi 2014 júliusában vette át a Koszovóból, Albániából és Macedóniából érkező albán iszlamisták egységének vezetését Szíriában a "balkáni mészárosként" és "kacaniki hentesként" is ismert, koszovói származású Lavdrim Muhaxheritől. Muhaxheri korábbi sajtóinformációk szerint visszatért Koszovóba, ám ezt az értesülést az ország belügyminisztere cáfolta.

2015-ben Ridvan Haqifi megfenyegette a balkáni országokat, hogy bosszúból háborút indít azon balkáni országok ellen, amelyekben megalázták a muszlimokat. Célpontjai között elsősorban Koszovó, Albánia, Macedónia és Bosznia-Hercegovina szerepelt.

Reklám