A nemzet biztonsága fontosabb a politikai vitáknál, a mai biztonsági helyzetben nemzeti egységre van szükség - jelentette ki Karol Nawrocki lengyel elnök szombaton Varsóban, a lengyel hadsereg ünnepe alkalmából rendezett katonai díszszemlén.
A bolsevik hadsereggel szemben 1920-ban aratott győzelem, a varsói csata 106. évfordulóján a hagyományos parádét a lengyel politikai és katonai vezetők, valamint lengyelek tömegének jelenlétében tartották a varsói óvárosban, a Visztula-rakparton. A parádé másik részét a balti-tengeri Gdyniában rendezték meg a haditengerészet részvételével, Donald Tusk kormányfő jelenlétében.
Varsóban Nawrocki a beszédében kiemelte: a ma élő lengyeleknek okulniuk kell az 1920-ban Szovjet-Oroszországgal vívott harcból, amikor szerinte „a nemzet harci szelleme” bizonyult döntőnek. Utalva a jelenlegi biztonsági veszélyekre, Nawrocki nemzeti egységre szólított fel. „Ne felejtsük el, hogy egy nemzet vagyunk, és ennek a nemzetnek a biztonsága fontosabb, mint a politikai viták” - fogalmazott.
„Ma sem fogja a becsapódó rakéta megkérdezni, hogy valaki az egyik vagy a másik politikai pártra szavaz” - utalt Nawrocki a Lengyelországot az utóbbi időben keletről ért légi incidensekre. A lengyel-fehérorosz határon fennálló helyzetre célozva, hozzátette: aki a határon támad, szintén „nem kérdezi meg az azt védő katonától, melyik politikai pártot támogatja”.
Az államfő megköszönte a védelmi tárca együttműködését a biztonsági témákban, és szorgalmazta, hogy a kormány fogadja el Lengyelország új nemzetbiztonsági stratégiáját, amely tervezetén az elnöki nemzetbiztonsági hivatal (BBN) is dolgozik.
A varsói díszszemlén csaknem kétezer lengyel és NATO-katona vett részt, és mintegy 300 harci járművet vonultattak fel, köztük M1A1 Abrams amerikai és K2-es dél-koreai harckocsikat, valamint amerikai HIMARS rakétavetőket és Patriot légvédelmi rendszereket. A díszszemlét légibemutató nyitotta meg, amelyen látható volt egyebek mellett az F-35-ös amerikai vadászgép, a Black Hawk és az Apache típusú harci helikopterek.
A visztulai csodának is nevezett, 1920. augusztus 12. és 25. között vívott ütközetsorozatban Lengyelország megvédte az első világháború végén visszanyert függetlenségét, és megakadályozta az orosz kommunista forradalom továbbterjedését Nyugatra.
A győzelemhez hozzájárult az a magyar lőszerszállítmány is, amelyet a Csepel Művek elődje, a Weiss Manfréd Acél- és Fémművek küldött a lengyelek megsegítésére. Erre egy, 2011-ben elhelyezett emléktábla emlékeztet a varsói Pilsudski téren. 2020-ban pedig a közép-lengyelországi Skierniewicében felavatták a varsói csata során a lengyeleknek segítséget nyújtó nemzetek emlékművét. A szoboregyüttesben Teleki Pál alakja is szerepel, aki annak idején a magyar kormányt vezette.







