Külföld
A NATO repülőgépeket küldött elfogó küldetésre orosz bombázók ellen
NATO-gépek szállnak fel a Balti-tenger felett és elfognak orosz bombázókat

Az Associated Press szerint az orosz század két Tu-22M3 szuperszonikus bombázóból és körülbelül tíz Szu-30 és Szu-35 vadászgépből állt. A bombázókat a vadászgépek rotációs alapon kísérték.
Oroszország tervezett műveletet állít
Az orosz védelmi minisztérium a Telegramon közölte, hogy a nagy hatótávolságú repülést tervezték, és "a Balti-tenger semleges vizei felett" történt. A küldetés több mint négy órán át tartott. "Az útvonal bizonyos szakaszaiban a nagy hatótávolságú bombázókat külföldi országok vadászgépei kísérték" - tette hozzá.
A NATO-erők rendszeresen riasztanak, amikor orosz repülőgépek közelítenek vagy kerülik meg a NATO légterét. Az orosz gépek gyakran aktivált transzponderek nélkül repülnek, és nincsenek kapcsolatban a polgári légiforgalmi irányítással. Az elfogó repülőgépeket riasztják, hogy azonosítsák őket.
Négyszer fogtak el vadászgépeket egy hét alatt
A litván védelmi minisztérium a CBS szerint arról számolt be, hogy a múlt héten négyszer riasztottak el NATO-gépeket orosz repülőgépek elfogására. Manővereik a Balti-tenger "felett és alatt" folytatott orosz tevékenységek sorozatának részét képezik, amelyek magukban foglalják a tenger alatti kábelek feltételezett szabotázsát is.
A balti régióban fokozódott a feszültség az ukrajnai háború kezdete óta. Azonban már 2022 előtt is voltak feszült helyzetek: 2018-ban például az Associated Press szerint egy orosz vadászgép körülbelül hat méterre megközelített egy amerikai kémrepülőgépet. Egy évvel korábban még közelebb, körülbelül 1,5 méterre történt a megközelítés.
